Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2020-11-17 Czyszczenie i dezynfekcja zabawek w przedszkolach

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu suchą parą +175°C

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu czy żłobku jest kluczowa od strony zdrowia dzieci. Każdy kto ma dzieci – chce, aby jego pociechy bawiły się na czystych dywanach i trzymały w dłoniach zabawki, które są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Najlepiej bez procedur czyszczących i mycia z użyciem chemii. Jak przebiega odkażanie zabawek? Czym dezynfekować zabawki w przedszkolu? Takie możliwości daje czyszczenie parowe, a dokładnie parownice.

Jaka parownica do dezynfekcji zabawek?

W rankingu przedstawiamy polecane przez nas parownice przemysłowe i myjki parowe profesjonalne do dezynfekcji zabawek, które są dostępne w naszym katalogu Multi-Matic.pl.

Także sprawdzi się odkurzacz parowy do przedszkola.

dezynfekcja w przedszkolu

Dezynfekcja parowa – w zgodzie z naturą i bezpieczeństwem dzieci

Dzieci mają relatywnie najmniej odporne organizmy na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Nawet w warunkach domowych, infekcje przenoszone między rodzeństwem są niestety częste, to o Mycie i dezynfekcja parowa w przedszkolach i żłobkachile bardziej niebezpieczne są wirusy, które spotykają się w dużych skupiskach – typu grupy przedszkolne.

Gdy przychodzi zima, uaktywniają się one jeszcze bardziej, dlaczego więc nie próbować zatrzymać ich ekspansji już na poziomie podstawowym. Dlatego potrzeba sprawdzonego rozwiązania do dezynfekcji zabawek. Dezynfekcja parowa okazuje się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

Zobacz także:

Procedura mycia i dezynfekcji zabawek w przedszkolu

Mycie i czyszczenie za pomocą szarego mydła to podstawowa metoda dbania o czystość. Czy to rozwiązanie do dezynfekcji zabawek?

Poprzez mycie zabawek mydłem, usuwamy zwykły brud, tłuszcz, czyli wszystko to co przyciąga drobnoustroje.

O ile mycie plastikowych zabawek, wykonanych z gładkich materiałów nie nastręcza przeszkód, o tyle mycie zabawek trochę bardziej rozbudowanych takich jak lalki, pluszaki, samochodziki, drewniane tory itp. może nie być już takie proste i nie do końca nadawać się do dezynfekcji zabawek.

Wynika to z faktu, że kształt i materiał na niektórych zabawkach jest chropowaty i trudno dostępny.

Mycie jest więc czynnością pierwszej potrzeby, która powinna być przeprowadzana obligatoryjnie. Szare mydło jest wystarczające, ale niestety w praktyce nie zawsze się sprawdza.

Więc czym dezynfekować zabawki?

W szczególności proces dezynfekcji pluszaków jest bardzo trudny za pomocą zwykłych metod czyszczących. Dodatkowo, właśnie zabawki pluszaki generują najwięcej problemów alergicznych wśród najmłodszych, są bowiem siedzibą roztoczy.

Dezynfekować zabawki możemy parownicą wytwarzającą suchą parę, gdyż:

  • Nie przemacza
  • Para wodna dotrze w każdą, nawet najmniejszą szczelinę zabawki
  • Temperatura pary wodnej powoduje, że tłuszcze i inne zabrudzenia z łatwością odchodzą.
  • Parowe mycie nie zajmuje wiele czasu.
  • Pozbywamy się również roztoczy z pluszaków
Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Jak często dezynfekować zabawki w przedszkolu?

Parowe czyszczenie jest powszechnie stosowane w szpitalach i służbie zdrowia. Proces dezynfekcji parowej jest prosty, szybki i całkowicie ekologiczny. Jak często dezynfekować? Przydałby się harmonogram dezynfekcji zabawek lub rejestr.

Dezynfekcja przedszkola wykonywana raz na tydzień, może w zupełności być wystarczająca, aby utrzymać wysokie standardy higieniczne. Zabawki w przedszkolach przechodzą z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenie. Dzieci, nie zawsze mają czyste rączki, a rozwój bakterii na nieczyszczonych powierzchniach, gdzie zostały organiczne resztki, przyspiesza znacznie ich namnażanie.

Dezynfekcja parowa a użycie preparatów dezynfekujących

Różnica między myciem, a dezynfekcją polega na stopniu usunięcia mikrorganiznów. O ile mycie jest czynnością polegającą na usunięciu widocznych zabrudzeń, to dezynfekcja polega na  całkowitej eliminacji zarazków z powierzchni zabawek.

Dezynfekcja jest więc ostatnim rozwiązaniem, które powinno zapewnić zdrowie dzieciom korzystającym z przedszkolnych zabawek.

Dobrze wykonany proces dezynfekcji parowej jest przeprowadzany w odpowiedniej temperaturze i czasie. W warunkach instytucji publicznych, nie jest możliwa stuprocentowa dezynfekcja parowa, o ile nie zamkniemy zabawek w pojemniku i nie będziemy aplikowali pary przez co najmniej 20 minut.

Środki do dezynfekcji zabawek w przedszkolu

Użycie profesjonalnych parownic, może być dobrym pomysłem przy wstępnej dezynfekcji zabawki. Czy możliwa jest dezynfekcja i sterylizacja zabawek? Końcową skuteczność osiągniemy przy zastosowaniu dostępnych na rynku preparatów i środków do dezynfekcji. Mogą to być płyny lub ekologiczny spray dezynfekujący. Co ważne – muszą to być bezpieczne środki czystości w żłobku i przedszkolu.

W ten sposób ograniczamy użycie chemii w całym procesie.

Rzadko kiedy 100% sterylizacja jest potrzebna w przypadku zabawek. Przedszkole to nie sala chirurgiczna ani Centralna Sterylizatornia.  Przy właściwym użyciu parownic, przedszkolne zabawki na pewno nie będą źródłem zakażeń.

Podsumowanie

Ekologiczne utrzymanie czystości w przedszkolach jest możliwe dzięki technologii suchej pary. Czym najlepiej jest dezynfekować zabawki? Parownica jest aktualnie najlepszym naturalnym rozwiązaniem do dezynfekcji zabawek w dobie pandemii koronawirusa.

Masz pytania? Zadzwoń do mnie: +48 508 017 831 lub napisz:  [email protected]

Pomocne poradniki o dezynfekcji przedszkola:

urządzenia czyszczące multi-matic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *