Parownica – ogólne informacje o urządzeniu parowym

W tym artykule przeczytasz

W ostatnich latach stają istnym liderem rynku i branży sprzątającej. Wykazują wysoką sprawność czyszczenia, dodatkowej dezynfekcji i są niezwykle precyzyjne, a także potrafią sprzątać w trudno dostępnych miejscach, do których tradycyjne urządzenia nie dosięgną. Parownice, bo o nich mowa, stają się coraz bardziej powszechnie wykorzystywane w firmach sprzątających, zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ale także prywatnych gospodarstwach. Czym są urządzenia na parę i na czym polega ich fenomen? Sprawdzamy.

Co to jest myjka parowa?

Myjki parowe bywają także inaczej określane jako odkurzacze parowe czy parownice. Są to urządzenia parowe, które przeznaczone są do sprzątania w miejscach narażonych na wyjątkowo trudne zabrudzenia, którym nie są w stanie sprostać zwykłe, tradycyjne urządzenia sprzątające.

Najważniejszą częścią, która tworzy konstrukcję parownicy jest bojler. Bojler, ma za zadanie podgrzać wodę, która stanowi główny surowiec wykorzystywany do czyszczenia zabrudzonej powierzchni.

Trwanie tej czynności jest zależne od pojemności zbiornika i ilości wlanej do niego wody. Szacuje się, że w zależności od urządzenia, podgrzewania jednego litra wody trwa od jednej, do sześciu minut.

Kiedy bojler podgrzeje wodę, ta zostaje doprowadzona do wrzenia i pod wpływem ciśnienia zostaje zamieniona w suchą parę.

Żeby para mogła być rzeczywiście sucha, należy dbać o konserwację maszyny i nie dopuścić do jej zakamienienia. Będzie to bowiem powodowało przedostawanie się wilgoci do powstającej pary.

Następnym istotnym elementem potrzebnym do prawidłowej parownicy jest lanca parowa. Służy ona do wyrzucenia suchej pary na zewnątrz, na powierzchnię, która ma zostać poddana czyszczeniu.

Para zostaje wyrzucona pod wysokim ciśnieniem, co zapewnia jej dużą siłę. Uderza ona w cząsteczkę brudu powodując jej emulgowanie i rozpad.

Urządzenia czyszczące parą to skuteczne i efektywne czyszczenie

Oto kilka powodów, dlaczego tak jest.

Po pierwsze, wysoka wartość ciśnienia, które odpowiada za wyrzucenie pary na czyszczoną powierzchnię.

zastosowanie parownic w autodetailingu

Zapewnia ona dużą siłę przy uderzeniu pary w brud, co sprawia, że czyszczenie parą pod ciśnienie jest wyjątkowo skuteczne.

Po drugie, czyszczeniu pomaga wysoka temperatura pary.

Dzięki temu czynnikowi, sprzątanie przy pomocy parownicy zarówno czyści, jak i dezynfekuje powierzchnię. Większość drobnoustrojów i bakterii ginie już w temperaturze osiemdziesięciu pięciu stopni Celsjusza, podczas gdy parownice potrafią podgrzać parę aż do wartości nawet stu osiemdziesięciu stopni Celsjusza.

Połączenie wysokiego ciśnienia, siły uderzenia i wysokiej temperatury zapewnia bardzo skuteczne czyszczenie nawet wyjątkowo trudnych zanieczyszczeń, a także stwarza optymalne warunki higieniczne.

To właśnie dlatego maszyna parowa do czyszczenia zdobywa coraz większą popularność. Dodatkowo, operowanie nimi jest wyjątkowo łatwe i swobodne. Parownice do czyszczenia posiadają bowiem koła, które zapewniają lekkie i łatwe przesuwanie urządzenia.

Czym jest sucha para?

Sucha para jest głównym i w zasadzie jedynym środkiem czyszczącym stosowanym w parownicach. Wyróżnia się ona faktem, że w jej składzie w zasadzie nie ma wody.

Sucha para wykazuje bardzo niski stopień wilgotności, który waha się w przedziale między czterema, a sześcioma procentami.

Takie właściwości zapewniają jej wiele zalet związanych ze skutecznością czyszczenia. Sucha para czyści i dezynfekuje czyszczone powierzchnie. W wyniku jej działania giną drobnoustroje i bakterie zgromadzone zarówno na zewnętrznej warstwie powierzchni, jak i w jej zagłębieniach.

Niski stopień wilgotności sprawia, że po czyszczeniu suchą parą nie ma dużych pozostałości wody i rzadko zachodzi potrzeba odprowadzania wody.

Parownica – co umyje i wyczyści?

Jedną z olbrzymich zalet parownic jest ich uniwersalizm. Są to urządzenia, które mogą być wykorzystywane do czyszczenia niemal każdego typu powierzchni oraz materiału.

Myjka parowa z powodzeniem sprawdzi się przy usuwaniu zanieczyszczeń z:

 • posadzki
 • dywanu
 • szkła
 • drewna
 • tworzyw sztucznych
 • metalu
 • betonu
 • kamienia
 • armatury łazienkowej i kuchennej
 • okapów
 • płyt grzewczych

Zastosowanie myjek parowych

Maszyny parowe do sprzątania mają bardzo szerokie zastosowanie. Znajdują wykorzystanie zarówno w zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych i spożywczych, halach magazynowych i galeriach handlowych, jak również w prywatnych domostwach.

Nadają się do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni. Para jako środek czyszczący jest mobilna i łatwo się rozprowadza. Sprawia to, że bez trudu dostanie się ona nawet do najbardziej schowanych i trudno dostępnych zakamarków.

Dodatkowo, fakt operowania suchą parą, sprawia, że urządzenie nie pozostawia mokrych plam, a tym samym nie zachodzi potrzeba odprowadzania wody. Parownice mogą być zatem wykorzystywane do sprzątanie pomieszczeń, które nie są wyposażone w systemy odpływowe.

Więcej o zastosowaniu myjek parowych znajdziesz tutaj: https://multi-matic.pl/zastosowanie-parownic/

Rodzaje myjek parowych

Na rynku istnieję różne rodzaje parownic. Różnicują się one między sobą parametrami oraz rozmiarami. Te mniejsze urządzenia, przeznaczone są do sprzątania niewielkich pomieszczeń, te większe sprawdzają się w wielkich przestrzeniach.

Parownice mogą mieć róże wartości ciśnienia roboczego, a także różne górne granice temperatury, jaką może osiągnąć para.

Parownice profesjonalne

[show_products product=”249,269,281″]

Zamów myjkę profesjonalną: https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/parownice/parownice-profesjonalne/

Parownice przemysłowe

[show_products product=”2030,2019,553″]

Zamów myjkę przemysłową: https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/parownice/parownice-przemyslowe/

[wp_ad_camp_1]

Detergenty do myjek parowych

To, co wyróżnia parownice od innych urządzeń czyszczących, to fakt, że nie muszę one korzystać z dodatkowych detergentów i środków chemicznych.

Sucha para wodna idealnie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń.

W przypadku jednak wyjątkowo trudnych plam czy tłustych zabrudzeń, można dodatkowo zastosować specjalny detergent.

Musi to być jednak środek, który jest przeznaczony do pracy z parownicami i posiada atest.

Jeżeli chcesz zakupić odpowiednią parownicę to zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogą w doborze najlepszej myjki parowej, która sprawdzi się w Twoim biznesie.

urządzenia czyszczące multimatic

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?
+48 508 017 831
Tagi:
Zobacz także: