Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn

Czyszczenie i konserwacja zabytków parownicą

czyszczenie i konserwacja zabytków parownicą

Zastosowanie parownic do konserwacji zabytków zyskuje z każdym rokiem na popularności.

Powodem do takiego rozwoju sprawy jest delikatność pary wodnej pod ciśnieniem, a także sama struktura powłok starych farb lub wieloletnich nawarstwień, gdzie wykorzystanie myjek parowych ma szczególnie szerokie zastosowanie.

Im wyższe ciśnienie pary wodnej tym lepiej i efektywniej przeprowadzana jest praca konserwowanego zabytku.

Drugim czynnikiem decydującym o powodzeniu zastosowania myjek parowych w branży konserwacji zabytków jest wydatek pary mierzony w kg/h.

Zazwyczaj ten drugi parametr jest najwyższy w parownicach zasilanych olejem napędowym (w tzw. myjniach diesla), lecz nie zawsze jest możliwe wykorzystanie takich maszyn w pomieszczeniach zamkniętych, ze względu na spaliny, które wydostają się z takiego urządzenia.

Szczególną uwagę podczas wyboru parownicy do konserwacji zabytków zalecałbym zwrócić jednak na myjnie elektryczne, które z racji dużego wyboru, odnajdą się zarówno do dużych prac, wymagających silnych maszyn i dużych wydatków pary, jak i małe, sprytne maszyny, które z łatwością da się zabrać ze sobą na rusztowanie, aby wykonać pracę na wysokościach.

Duże maszyny parowe przeznaczone do prac konserwatorskich zabytki to:

Małe maszyny wykorzystywane przez konserwatorów to np:

Odrębną cechą myjek parowych wykorzystywanych do konserwacji zabytków jest zastosowanie użycia detergentów. Wszystkie maszyny mają w standardzie zbiornik na chemie, która wspomaga mycie.

Chemia i akcesoria do parownic przydatne do konserwacji zabytków

Z pomocą chemii możemy szybciej odtłuszczać i usuwać stare zabrudzenia. Małe maszyny zawierają w standardzie szereg akcesoriów, które ułatwiają także mechaniczne usuwanie starych nawarstwień.

Do dużych parownic akcesoria są dobierane indywidualnie.

Do przydatnych akcesoriów do czyszczenia np. rzeźb, pomników itp. należą:

  • Lanca parowa
  • Mała szczoteczka nylonowa fi 28mm
  • Duża szczoteczka nylonowa fi 60mm
  • Lanca zakrzywiona July 6 bar
  • Trójkątna szczoteczka nylonowa

Mycie i czyszczenie zabytków odbywa się szybko i wygodnie. W zależności od powierzchni można doczyszczać ją różnej twardości szczoteczkami.

Zastosowań myjek parowych w pracach konserwatorskich przybywa z każdym dniem. Szczególna delikatność zabytków i ich znaczenie dla społeczności sprawia, że wykorzystanie myjek parowych do konserwacji zabytków będzie rosło.

Fotorelacja z czyszczenia zabytków

urządzenia czyszczące multimatic