Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2019-01-17 Czyszczenie i dezynfekcja zabawek w przedszkolach

Czyszczenie i dezynfekcja zabawek w przedszkolach oraz żłobkach

Utrzymywanie czystości w placówkach w których dzieci spędzają większość dnia, takich jak żłobki i przedszkola jest kluczowy od strony ich zdrowia. Każdy kto ma dzieci – chce, aby jego pociechy bawiły się na czystych dywanach i trzymały w dłoniach zabawki, które są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Najlepiej bez procedur czyszczących z użyciem chemii. Czym zatem dezynfekować zabawki w przedszkolu? Takie możliwości daje czyszczenie parowe.

Parowe czyszczenie jest powszechnie stosowane w szpitalach i służbie zdrowia. W przypadku zabawek ich dezynfekcja nie jest trudna i nie wymaga poświęcenia dużego nakładu pracy. Wykonywana raz na tydzień, może w zupełności być wystarczająca, aby utrzymać wysokie standardy higieniczne. Zabawki w przedszkolach przechodzą z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenie. Dzieci, nie zawsze mają czyste rączki, a rozwój bakterii na nieczyszczonych powierzchniach, gdzie zostały organiczne resztki, przyspiesza znacznie ich namnażanie.

Jak zapobiegać przenoszeniu chorób w żłobkach i przedszkolach?

Dzieci mają relatywnie najmniej odporne organizmy na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Nawet w warunkach domowych, infekcje przenoszone między rodzeństwem są niestety częste, to o Mycie i dezynfekcja parowa w przedszkolach i żłobkachile bardziej niebezpieczne są wirusy, które spotykają się w dużych skupiskach – typu grupy przedszkolne.

Gdy przychodzi zima, uaktywniają się one jeszcze bardziej, dlaczego więc nie próbować zatrzymać ich ekspansji już na poziomie podstawowym.

Środki chemiczne a mycie parowe

Mycie i czyszczenie za pomocą szarego mydła to podstawowa metoda dbania o czystość. Poprzez mycie zabawek mydłem, usuwamy zwykły brud, tłuszcz, czyli wszystko to co przyciąga drobnoustroje.

O ile mycie plastikowych zabawek, wykonanych z gładkich materiałów nie nastręcza przeszkód, o tyle mycie zabawek trochę bardziej rozbudowanych takich jak lalki, pluszaki, samochodziki, drewniane tory itp. może nie być już takie proste.

Wynika to z faktu, że kształt i materiał na niektórych zabawkach jest chropowaty i trudno dostępny.

Mycie jest więc czynnością pierwszej potrzeby, która powinna być przeprowadzana obligatoryjnie. Szare mydło jest wystarczające, ale niestety w praktyce nie zawsze się sprawdza.

W szczególności dezynfekcja pluszaków jest bardzo trudna za pomocą zwykłych metod czyszczących. Dodatkowo, właśnie pluszowe zabawki generują najwięcej problemów alergicznych wśród najmłodszych, są bowiem siedzibą roztoczy.

Mycie i czyszczenie parowe zabawek jest o wiele prostsze i skuteczniejsze:

  • Nie przemacza
  • Para wodna dotrze w każdą, nawet najmniejszą szczelinę zabawki
  • Temperatura pary wodnej powoduje, że tłuszcze i inne zabrudzenia z łatwością odchodzą.
  • Parowe mycie nie zajmuje wiele czasu.
  • Pozbywamy się również roztoczy z pluszaków

Jakie myjki parowe do dezynfekcji zabawek dziecięcych?

W rankingu przedstawiamy polecane przez nas parownice przemysłowe i myjki parowe profesjonalne do mycia zabawek, które są dostępne w naszym katalogu Multi-Matic.pl

Dezynfekcja parowa a użycie preparatów dezynfekujących

Różnica między myciem, a dezynfekcją polega na stopniu usunięcia mikrorganiznów. O ile mycie jest czynnością polegającą na usunięciu widocznych zabrudzeń, to dezynfekcja polega na  całkowitej eliminacji zarazków z powierzchni.

Dezynfekcja jest więc ostatnim rozwiązaniem, które powinno zapewnić zdrowie dzieciom korzystającym z przedszkolnych zabawek.

Właściwa dezynfekcja parowa jest przeprowadzana w odpowiedniej temperaturze i czasie. W warunkach instytucji publicznych, nie jest możliwa stuprocentowa dezynfekcja parowa, o ile nie zamkniemy zabawek w pojemniku i nie będziemy aplikowali pary przez co najmniej 20 minut.

Użycie jednak profesjonalnych parownic, może być dobrym pomysłem przy wstępnej dezynfekcji zabawki. Końcową skuteczność osiągniemy przy zastosowaniu dostępnych na rynku preparatów do dezynfekcji.

W ten sposób ograniczamy użycie chemii w całym procesie.

Rzadko kiedy 100% sterylizacja jest potrzebna w przypadku zabawek. Przedszkole to nie sala chirurgiczna ani Centralna Sterylizatornia.  Przy właściwym użyciu parownic, przedszkolne zabawki na pewno nie będą źródłem zakażeń.

Masz pytania? Zadzwoń do mnie: +48 508 017 831 lub napisz:  [email protected]

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

urządzenia czyszczące multi-matic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *