Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn

Maszyny czyszczące do mycia podłóg

Wybrać maszyny do mycia podłóg nie jest łatwo. Czym jest maszyna czyszcząca? To urządzenia nie tylko służące do czyszczenia podłóg, ale także posiadające funkcje myjące, szorujące, zamiatające i osuszające podłogę. Można powiedzieć, że profesjonalne maszyny czyszczące zastępują mopowanie, czyli podstawowy sposób na dbanie o czystość powierzchni w zakładach pracy.

Jeżeli prowadzisz niewielki punkt handlowo – usługowy lub sklep, gdzie powierzchnia do czyszczenia podłóg (posadzek) nie przekracza 50m2 , to raczej maszyny czyszczące nie są Ci potrzebne – cena też będzie odstraszać. Jeżeli jednak Twój biznes się rozwija i wzrasta powierzchnia użytkowa, to zaczynasz potrzebować solidnego sprzętu – profesjonalnego urządzenia.

I wtedy automatyczna maszyna do mycia podłóg jest dedykowana dla twoich potrzeb. Z naszej oferty możesz wybrać szorowarki i froterki do podłóg, automaty czyszczące czy zamiatarki producenta Viper czy Nilfisk.

Kto potrzebuje maszyny do mycia posadzek?

Zwykle po profesjonalne maszyny czyszczące zgłaszają się instytucje publiczne i właściciele dużych zakładów pracy. Kto nie widział w supermarkecie pracowników, którzy pchali maszyny do czyszczenia podłóg między alejkami z towarem?

Statystycznie maszyna czyszcząca najczęściej sprzedawana jest do:

 • Sklepów i galerii handlowych
 • Magazynów
 • Szpitali
 • Szkół
 • Ośrodków sportowych (sale gimnastyczne)
 • Hoteli
 • Firm, które posiadają duże powierzchnie biurowe
 • Jednostek wojskowych
 • Urzędów Miast i Gmin oraz urzędów publicznych

Maszyny czyszczące przydadzą się tam, gdzie trzeba umyć dużo m2 h. W powyższych obiektach natężenie ruchu pieszego jest bardzo duże, a proces ręcznego mycia podłóg wiązałoby się z zatrudnieniem wielu pracowników do sprzątania. Efekt i tak nie były taki dobry, jak po użyciu maszyny do czyszczenia podłóg. Potrzebujesz profesjonalne urządzenia czyszczące, czyli sprzętu, który ma odpowiednią moc, dobrą wydajność i jednocześnie posłuży do sprzątania małych lub dużych powierzchni. Cena zakupu maszyny i tak jest niewielka w porównaniu do zatrudnienia choćby jednego etatowego człowieka w zakładzie pracy.

Kiedy opłaca się zakup maszyny do czyszczenia?

Zanim wybierzemy maszyny czyszczące, to zacznijmy od zdefiniowania:

 • Jaka powierzchnia do czyszczenia?
 • Czy podłogi przeznaczone do czyszczenia znajdują się na jednym piętrze czy na kilku?
 • Jaki typ podłogi będziemy myć?

Typowa powierzchnia od 50 do 100m2, to średnia granica, gdzie zaczyna opłacać się kupić maszyny czyszczące. Najlepiej żeby powierzchnia była nienasiąkliwa i odporna na szorowanie, np: gres, posadzki betonowe, granitowe, kamienne, marmurowe czy wykładzina PCV tak popularna w szpitalach lub korytarzach szkolnych.

Jakie maszyny czyszczące wybrać, gdy powierzchnie są położone na kilku piętrach, a w budynku brak windy?

Wtedy warto wybrać profesjonalne urządzenia czyszczące zasilane sieciowo, a nie bateryjnie. Maszyny czyszczące bateryjne, mimo dużych zalet, w takim przypadku mogą okazać się zbyt ciężkie do przenoszenia.

Jak dobrze wybrać maszyny sprzątające?

Chcesz kupić maszyny czyszczące? Ceny urządzenia do czyszczenia podłóg i mycia posadzek sięgają kosztów rzędu kilku tysięcy złotych. Musimy poczynić dużych inwestycji. Aby inwestycja była opłacalna i służyła dla Twoich potrzeb najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jest przydatność do naszych celów.

Gdzie kupić maszyny czyszczące? Urządzenia możesz zakupić na wiele sposobów. Urządzenia czyszczące podłogi można kupić w sklepach online, katalogach czy w firmach lokalnych. Nie daj się namówić na najbardziej wypasiony model, bo taka jest opinia sprzedawcy. Maszyna czyszcząca ma służyć jak najlepiej dla Twoich potrzeb i w sensie jakościowym i ekonomicznym.

Jaką wielkość powinna mieć maszyna do mycia podłóg?

Generalnie maszyny czyszczące dzielą się na kilka kategorii. Podział ten mówi nam, ile maszyny czyszczące będą w stanie umyć powierzchni każdego dnia.

I tak wyróżniamy:

 • Mikroautomaty – najmniejsze urządzenia do czyszczenia podłóg w niewielkich obiektach
 • Małe maszyny myjące podłogi i posadzki – z wydajnością teoretyczną do 600m2
 • Średnie automaty czyszczące – maszyny z wydajnością mycia podłóg do 1500 m2
 • Duże automaty szorująco zbierające – maszyny przeznaczone do powierzchni do 3200 m2
 • Samojezdne maszyny z operatorem – maszyny, gdzie powierzchnia przekracza 3000 m2

Maszyny myjące a zasilanie

Profesjonalne czyszczenie podłóg i posadzek może odbywać się poprzez maszyny czyszczące zasilane sieciowo lub bateryjnie:

Maszyny czyszczące kablowe – urządzenia przydatne, kiedy potrzebujemy maszyny lekkiej, którą będziemy przenosić. Warto ją wybrać, kiedy myte powierzchnie pozbawione są barier w postaci półek, mebli i sprzętu. Do sali gimnastycznej, która pozbawiona jest przeszkód, ma dostęp do dwóch, trzech punktów zasilania, taka maszyna czyszcząca jak Viper AS 430  C lub Viper 510 C będzie dobrym wyborem, cena też jest przystępna. Oba modele są profesjonalne i solidne.

Maszyny czyszczące bateryjne – urządzenia zasilane za pomocą baterii dają duży komfort pracy. Dzięki braku kabla i potrzebie jego przeprowadzania, proces czyszczenia podłóg i czyszczenia posadzek w sklepach czy na korytarzach, jest o wiele łatwiejszy i pozbawiony elementu ryzyka, jak zahaczenie się o przewód człowieka. Maszyny czyszczące wykorzystywane są głównie tam, gdzie czyszczenie odbywa się jednocześnie z obsługą klienta. Ciężko sobie wyobrazić, żeby klienci musieli skakać nad kablem urządzenia albo operator w dużych sklepach szukał gniazdka do podłączenia maszyny.

Wadą urządzenia zasilanego bateryjnie jest duża waga i ciągle relatywnie krótki czas pracy. Maszyny czyszczące do mycia podłóg zasilane bateryjnie bez ładowania mogą pracować kilka godzin.

System napędowy maszyn do sprzątania podłóg

Maszyna czyszcząca do podłóg i posadzek może być obsługiwana przez pracowników na kilka sposobów. W zależności od tego jaką powierzchnie mamy obsługiwać, możemy wybrać urządzenia czyszczące, które będą pomagały jechać naszemu pracownikowi lub nawet będą przez niego kierowane na zasadzie kierowcy w samochodzie.

Jakie wyróżniamy maszyny czyszczące w zależności od napędu?

Maszyny czyszczące bez napędu – urządzenia przeznaczone do mycia podłóg i czyszczenia posadzek, o równych powierzchniach i małych powierzchniach. Budowa tej maszyny do mycia gwarantuje pracę bez zmęczenia przy normalnych potrzebach takich miejsc jak salony samochodowe, showroomy, małe markety, warsztaty samochodowe.

Maszyny czyszczące z trakcją – mają zamocowany dodatkowy silnik, którego zadaniem jest wspomaganie operatora podczas przesuwania jej wielogodzinnego przesuwania po podłodze. Zazwyczaj jest to maszyna czyszcząca średniego i dużych zasięgów, a czynność mycia podłóg powtarzana jest kilkukrotnie w ciągu dnia. Ten dodatkowy napęd powoduje, że pracownik, który pcha tego rodzaju urządzenia, na małych wzniesieniach, jak na przykład zjazd dla wózków widłowych, ma ułatwione zadanie i nie musi pchać kilkuset kilogramów samodzielnie. Dodatkowa trakcja, jest szczególnie w automatach szorująco zbierających zasilanych bateryjnie.

Maszyny czyszczące samojezdne – największe maszyny sprzątające, w których ich operator jest kierowcą. Zamiast popychać urządzenie, siedzi i steruje maszynę za pomocą kierownicy. Ta czyszczarka do podłogi jest przeznaczona dla największych powierzchni, położonych na tysiącach m2. Osiągają prędkość ok. 10 km/h i mogą obsługiwać lotniska, dworce, rozległe powierzchnie zakładów przemysłowych i produkcyjnych.

Szerokość czyszczenia podłóg i nacisk szczotki

Jednym z podstawowych elementów, które wpływa na efektywność sprzątania poprzez maszyny czyszczące jest szerokość mycia podłóg jaką uzyskujemy za pomocą szczotki czyszczącej. Maszyny czyszczące dzięki temu szybciej umyją więcej m2 h. Im większa maszyna czyszcząca, tym pas, który pozostawia umyty po sobie jest szerszy i tym samym potrzebujmy mniej przejazdów urządzenia do wysprzątani całości.

W przypadku, gdy zdecydujemy się wybrać duże maszyny czyszczące, aby jeszcze bardziej zwiększyć tempo mycia podłóg, mocowane są nawet dwie szczotki. Duży automat czyszczący zawsze musi być jednak podyktowany warunkami, w jakim przyjdzie mu pracować. Szerokość szorowania podłóg w automatach mieści się przeciętnie w granicach od 30 do 90 cm.

Niektóre maszyny czyszczące zawierają w ofercie regulowany nacisk szczotek na podłogi. Funkcja przydatna tam, gdzie spotykamy się ze zmiennymi warunkami, gdzie proces mycia podłóg i zabrudzenia wymagają silniejszego szorowania. Nacisk szczotek może być regulowany ręcznie, jak i w wyższych modelach urządzenia – elektrycznie.

Dozowanie detergentu i system EcoFlex

Podawanie detergentu podczas mycia podłóg o powierzchni płaskiej jest bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na ekonomikę pracy urządzenia.

Wyobraźmy sobie sytuację: w magazynie, gdzie stoją małe i duże maszyny czyszczące… do jednej z nich podchodzi niedoświadczony operator i wlewa do zbiornika urządzenia za mocno skoncentrowany środek myjący. Doprowadza to firmę do dużych strat w perspektywie czasu, bowiem w skali jednego dnia takie błędne dozowania wydaje się błahe, jednak z perspektywy miesięcy – kwota pieniędzy zaczyna robić się imponująca.

Maszyny czyszczące podłogi oferują różne rozwiązania, które mają zminimalizować ryzyko takiego postępowania. Wyższe modele tego urządzenia oferują systemy, które samoczynnie dozują chemię podczas mycia podłóg. Tempo jej podawania uzależnione jest również od szybkości jazdy i prowadzenia automatu. W ten sposób technika pomaga nam oszczędzać urządzenia sprzątające.

Maszyny czyszczące dostępne w naszym katalogu nie są tanie, jednak posłużą na długie i bezawaryjne lata użytkowania.

FAQ

Ile kosztuje maszyna do mycia podłóg?

Małe automaty szorujące można kupić już od 4600zł netto. Przykładowo Nilfisk SC 100
Średnie maszyny do mycia podłóg kupisz już od 7500zł netto. Przykładowo Viper AS430C
Duże automaty szorująco zbierajace kupisz już od 18000zł netto. Przykładowo Viper FANG24T

Jak działa automat szorująco-zbierający?

Automat szorująco-zbierający to urządzenie do czyszczenia podłogi. Maszyna taka obsługiwna jest przez operatora. Jednocześnie myje podłogę za pomocą roztworu wody i detergentu oraz zbiera nieczystości.

Jakie są rodzaje maszyn do czyszczenia podłóg?

Automaty szorująco zbierające, szorowarki jednotarczowe lub walcowe, polerki i froterki, zamiatarki.

Przed zakupem produktu zapoznaj się z następującymi poradnikami:

Chcesz zamówić urządzenia czyszczące dla Twoich potrzeb? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu mailowego lub telefonicznego. Przygotujemy taką ofertę, gdzie maszyna czyszcząca spełni wszystkie Twoje oczekiwania.