Czyszczenie łodzi i jachtów myjką parową – czy warto?

W tym artykule przeczytasz

Myjka parowa staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem wykorzystywanym do czyszczenia wyjątkowo trudnych zanieczyszczeń. Jest wysoce sprawna i wyjątkowo łatwa oraz komfortowa w użyciu. Znajduje ona coraz szersze zastosowanie, a jej skuteczność w walce z trudnymi i niecodziennymi zanieczyszczeniami, sprawia, że miejsc, w których staje się ona użyteczna wciąż przybywa. Coraz częściej przeprowadza się czyszczenie łodzi przy pomocy myjki parowej. Czym jest to urządzenie i dlaczego sprawdzi się przy myciu jachtów i łodzi? Sprawdźmy.

Czym jest myjka parowa?

Myjka parowa inaczej bywa nazywana także jako parownica. Jest to nowoczesne urządzenie służące do czyszczenia na najwyższym poziomie. Myjka parowa stanowi swoistą rewolucję na rynku związanym z usługami sprzątającymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że bez trudu usuwa wszelkie, nawet wyjątkowo trudne zanieczyszczenia. Dlaczego jest to możliwe? Myjka parowa łączy w sobie usuwanie brudu, a jednoczesne dezynfekowanie powierzchni.

Urządzenie posiada trzy główne elementy konstrukcyjne.

To bojler, którego zadaniem jest podgrzanie wody, moduł parowy zamieniający ją na suchą parę oraz specjalna rura wykorzystywana do czyszczenia.

Głównym środkiem sprzątającym jest tutaj sucha para. Jest ona wyrzucana na zanieczyszczoną powierzchnię pod wysokim ciśnieniem, co powoduje olbrzymią siłę uderzenia pary w cząsteczkę brudu. W wyniku tego procesu, zostaje on oderwany od powierzchni i skutecznie usunięty.

Para rozprzestrzenia się swobodnie i bez trudu dostaje się do nawet najmniej dostępnych miejsc. Ma ona charakter suchy, co oznacza, że poziom zawartej w niej wilgoci jest jedynie znikomy. Dzięki temu, czyszczenie nie pozostawia mokrych śladów i nie trzeba wycierać ani usuwać drobinek wody z oczyszczanych powierzchni.

Jakie parownice do mycia i czyszczenia łodzi? Ranking

W przypadku skuteczności myjki parowej liczy się kilka elementów. Najważniejszym jest ciśnienie robocze oraz moc urządzenia. Warto zatem wybierać takie produkty, które zapewniają odpowiedni poziom tych parametrów.

W rankingu prezentujemy 3 parownice idealnie nadające się do czyszczenia i dezynfekcji jednostek pływających.

[show_products product=”298,444,281″]

Bardzo dobrze sprawdzi się myjka Junior Star Max o wartości ciśnienia 8 barów i wykorzystująca wysoką temperaturę pary, która sięga aż 180 st. C. Zapewnia to idealne możliwości dezynfekcyjne.

Dodatkowo, urządzenie jest wsparte wbudowanym odkurzaczem. Do mniejszych łodzi sprawdzi się Junior Star Max, czyli lżejszy odpowiednik wyżej wymienionej myjki. Produkt ten bazuje na ciśnieniu o wartości sześciu barów.

Podobnie jak Carmen Plus Inox, odkurzacz parowy o takiej samej wartości ciśnienia roboczego, który idealnie sprawdzi się na mniejszych pokładach.

[wp_ad_camp_1]

Parownica na jachcie – co umyje, zdezynfekuje i wyczyści?

Korzystanie z łodzi, jachtu generuje wiele zanieczyszczeń, które niekorzystnie wpływają na strukturę powierzchni. Po sezonie należy szczegółowo i dokładnie wymyć jednostkę pływającą zarówno po wodach słodkowodnych, jak i słonych. Dotyczy to tak sfery zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Najbardziej uporczywe bywają jednak zanieczyszczenia gromadzące się na spodniej części łodzi. Długotrwałe oddziaływanie wody przyczynia się do powstawania rozmaitych osadów, przebarwień, a także pokrywania się zanieczyszczeniami.

Wody, po których pływamy nie zawsze bywają przecież nieskazitelnie czyste. Potwierdza to Michał Stępka – właściciel Szkoły Żeglarstwa Puntovita, który mazurskie wody przepłynął wzdłuż i wszerz.

W przypadku pływania po wodach morskich, kolejnym zagrożeniem jest sól, znajdująca się w składzie wody. Nie tylko pozostawia nieprzyjemne białe ślady, ale także przeżera powoli powierzchnię łodzi.

Najgorszymi zabrudzeniami stają zielonkawe przebarwienia, które są wyjątkowo trudne do usunięcia. Dodatkowo, łodzie i jachty pokrywają się dużą ilością bakterii i drobnoustrojów, które gromadzą się w wodzie, rzęsie, czy na elementach nabrzeża.

Myjki parowe idealnie nadają się do ich usuwania. Sucha para bardzo dokładnie czyści i bez trudu usunie rozmaitego rodzaju osady, przebarwienia i brud. Dodatkowo, wysoka temperatura pary zdezynfekuje powierzchnię, przyczyni się do zabicia wszelkich drobnoustrojów.

Większość bakterii ginie w temperaturze 70-80 st.C., podczas gdy para w myjce może osiągać wartość nawet 160 st. C. Myjka sprawdzi się również we wnętrzu jachtu. Sucha para pozbawiona wilgoci może czyścić nawet elementy elektroniczne.

Czy parownica może zniszczyć powierzchnię jachtu?

Absolutnie nie. Czyszczenie myjką parową jest wyjątkowo bezpieczne dla naszej łodzi czy jachtu. Dzieje się tak dlatego, że nie zachodzi potrzeba skorzystania z jakiegokolwiek detergentu czyszczącego. Sprzątanie odbywa się wyłącznie przy pomocy wody w postaci suchej pary, która jest całkowicie bezpieczna dla różnego rodzaju powierzchni: drewnianych, szklanych, metalowych, z tworzywa sztucznego.

Dodatkowo, brak konieczności używania środków chemicznych sprawia, że jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczne dla łodzi, ale również naturalne dla środowiska. Na powierzchni jachtu nie pozostają bowiem ślady szkodliwych preparatów, które po zwodowaniu przedostałyby się do akwenu.

[wp_ad_camp_1]

[kkstarratings]

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?
+48 508 017 831
Tagi:
Zobacz także: