Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2018-08-14 parownice do sprzątania

Myjka parowa do sprzątania – jak wybrać dobrą parownicę?

Czyszczenie gorącą parą bez konieczności stosowania detergentów chemicznych staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Fakt ten nie może dziwić. Myjka parowa wykazuje się olbrzymią skutecznością, łatwością czyszczenia i zapewnianiem optymalnych warunków higienicznych. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, kiedy interesują nas parownice? Jakie parametry zapewnią pożądane efekty?

Charakterystyka myjek parowych

Myjka parowa to urządzenie, które dokonuje czyszczenia przy pomocy gorącej i suchej pary, która wystrzeliwana jest na zabrudzoną powierzchnię pod ciśnieniem.

Siła uderzenia pary powoduje rozbicie cząsteczek brudu i ich usunięcie oraz zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia. Dodatkowo, wysoka temperatura podgrzanej pary przyczynia się do zabicia drobnoustrojów i bakterii, dzięki czemu idealnie nie tylko czyści, ale także dezynfekuje powierzchnię, zapewniając optymalne warunki higieniczne.

Czyszczenie parą ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki tej technice, możliwe jest dokładne posprzątanie nawet trudno dostępnych miejsc i zakamarków, do których nie dotarłyby tradycyjne urządzenia sprzątające. Jest to możliwe dzięki temu, że para bardzo łatwo się rozprowadza i swobodnie rozprzestrzenia.

Urządzenie parowe do czyszczenia fug oraz innych trudno dostępnych miejsc sprawdzi się idealnie. Myjka parowa ma zastosowanie bardzo szerokie i można nią czyścić każdą powierzchnię oraz materiał. Stosuje się je do czyszczenia posadzek, kamieni, betonu, drewna, szkła, tapicerki, karoserii. Mycie okien myjką parową jest wręcz proste i przyjemne.

Dużym atutem jest fakt stosowania suchej pary, czyli takiej, która ma bardzo niską wilgotność. Dzięki temu, myjka parowa sprawdzi się do czyszczenia powierzchni i urządzeń, które nie tolerują wody. Można ją także wykorzystywać w pomieszczeniach pozbawionych systemu odpływowego, ze względu na fakt niezostawiania mokrych plam i braku konieczności odprowadzania wody.

Zasilanie myjek parowych

Sposób zasilania parownicy ma olbrzymie znacznie przy jej wyborze. Wpływa na funkcjonalność urządzenia oraz wygodę jego wykorzystania.

Myjki parowe są zasilane przeważanie energią eklektyczną lub ewentualnie za pomocą oleju napędowego. W przypadku urządzeń zasilanych w sposób sieciowy, do wyboru są produkty jednofazowe i trójfazowe.

Te drugie, są bardziej mobilne, ale ich użytkowanie ograniczone jest do przestrzeni zewnętrznych z racji emisji spalin.

Myjki na jednofazowy prąd przeznaczone są bardziej do obiektów użyteczności publicznej i gospodarstw domowych, a te zasilane trójfazowo i olejem napędowym znajdują zastosowanie przemysłowe, ponieważ cechuje je duży wydatek pary i olbrzymia wydajność.

Wydatek pary

Wydatek pary determinuje przeznaczenie i wydajność urządzeń czyszczących. Jest to parametr, który określa ilość wyrzucanej pary, a co za tym idzie intensywność mycia.

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje urządzeń.

Pierwsze cechuje normalny, standardowy wydatek pary, którego wartość mieści się w przedziale 64-97 g/min. Urządzenia te przeznaczone są do użytku codziennego. Czyszczą fugi, okna, meble, tapicerkę, posadzkę itp. z codziennych zabrudzeń.

Drugi typ urządzeń cechuje bardzo wysoki wydatek pary mieszczący się w przedziale 190-970 g/min. Są to urządzenia o specjalistycznym przeznaczeniu. Przy ich pomocy czyści się wyjątkowo trudne zabrudzenia. Sprawdzają się w zakładach przemysłowych i produkcyjnych oraz warsztatach samochodowych.

Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawiają się trudne zabrudzenia spowodowane tłustymi naciekami, smarami itp.

Proponowane urządzenia z linii przemysłowej z wydatkiem pary na poziomie 3,5kg/h, 5,9kg/h i 23kg/h

Zakresy ciśnienia parownic

Ciśnienie z jakim wystrzeliwana jest para wpływa na skuteczność myjki. Im większa jego wartość, tym wyższa jakość usuwania zabrudzenia. Pod kątem zakresu ciśnienia, jakie występuje w parownicach również można wyróżnić dwie klasy produktów.

Pierwsze przeznaczone są do codziennego użytku, indywidualnego wykorzystania w domu czy przez pracowników firm sprzątających. Myjki takie mogą posiadać ciśnienie robocze w przedziale 4-6 barów.

Drugi typ urządzeń to parownice, które wykorzystują ciśnienie wyższe niż 6 barów. Mają one przeznaczenie przemysłowe.

Waga i wymiary

Waga wpływa na wygodę użytkowania urządzenia. Najlepiej kierować się tu własnymi potrzebami i możliwościami. Jeżeli będziemy używać myjki w różnych miejscach, będziemy ją często przenosić lub wnosić, lepiej wybrać produkt lżejszy.

Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj im mniejsza waga urządzenia, tym mniejsza jego moc i skuteczność czyszczenia. Podobnie sytuacja wygląda z wymiarami parownic.

Dodatkowe funkcje myjek parowych

Na rynku istnieją proste produkty, które nie posiadają rozbudowanej funkcjonalności i takie, które wyróżniają się dodatkowymi możliwościami.

Te drugie zapewniają większy komfort użyteczności.

Wśród przydatnych dodatkowych funkcji mogą znaleźć się:

  • automatyczne uzupełnianie bojlera
  • dodatkowy zbiornik umożliwiający zastosowanie detergentu chemicznego
  • funkcja odkurzacza.

Akcesoria do myjek parowych

Przyglądając się akcesoriom zastosowanym w danym urządzeniu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na węże parowe. Występują one w różnych wymiarach. Wcale nie działa tu zasada „im dłuższy, tym lepszy”.

W przypadku urządzeń o mniejszym wydatku pary, zbyt długi rozmiar węża może przyczyniać się do spadku ciśnienia oraz stawaniu się pary bardziej mokrą. Warto postawić na produkt, który wyposażony jest w dodatkowe szczotki, które nakłada się na lance. Istotne by były one w różnych kształtach i rozmiarach.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *