Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2018-11-20 Jak wybrać maszynę do czyszczenie podłóg Przewodnik po kryteriach doboru maszyny

Jaka maszyna czyszcząca do mycia podłóg, która posłuży latami?

Wybór maszyny czyszczącej do mycia podłóg nie jest rzeczą łatwą dla kogoś kto nie miał z nimi do czynienia. I to właśnie dla takich osób przygotowany został ten poradnik. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, co kryje się za tym pojęciem. Otóż maszyna do mycia podłóg, to urządzenia które nie tylko myje, ale także osusza podłogę. Można powiedzieć, że maszyna ta zastępuje nam mopowanie, czyli podstawowy sposób na dbanie o czystość powierzchni w naszych firmach.

Jeżeli prowadzisz niewielki punkt handlowo – usługowy lub sklep, gdzie powierzchnia nie przekracza 50m2 , to prawdopodobnie nie będziesz zainteresowany zakupem takiego urządzenia. Jeżeli jednak Twój biznes się rozwija, masz coraz większe powierzchnie, to na pewno już zauważyłeś, że zwykłe mopowanie podłóg nie ma przyszłości.

Przychodzi taki moment w którym szybkość brudzenia podłóg i nakłady czasu poświęcone na utrzymanie posadzek w czystości w sposób ręczny, zaczynają się po prostu rozjeżdżać.

I wtedy zaczynamy poszukiwania automatycznej maszyny do mycia podłóg.

niezawodność to nasza dewiza

Kto potrzebuje maszyny do automatycznego mycia posadzek?

Najczęściej po takie urządzenia zgłaszają się instytucje publiczne i firmy. Kto nie widział w swoim najbliższym domu – supermarkecie pracowników, którzy pchali takie maszyny między alejkami z towarem?

Statystycznie najwięcej maszyn do mycia podłóg sprzedawanych jest do:

 • Sklepów i galerii handlowych
 • Magazynów
 • Szpitali
 • Szkół
 • Ośrodków sportowych (sale gimnastyczne)
 • Hoteli
 • Firm, które posiadają duże powierzchnie biurowe
 • Jednostek wojskowych
 • Urzędów Miast i Gmin oraz innych urzędów publicznych

We wszystkich tych miejscach natężenie ruchu pieszego jest bardzo duże, a ręczne mycie wiązałoby się z zatrudnieniem szeregu pracowników, którzy musieliby sprzątać, a efekt i tak nie były taki dobry, jak po użyciu urządzeniu do zmywania i czyszczenia podłóg.

Kiedy opłaca się zakup maszyny czyszczącej podłogi?

Zacznijmy od zdefiniowania:

 • Jaką powierzchnię mamy do posprzątania?
 • Czy podłogi przeznaczone do mycia znajdują się na jednym piętrze czy na kilku?
 • Jaki typ podłogi mamy zamiar myć?

Typowa powierzchnia, która zacznie nam się opłacać myć automatem do podłóg rozpoczyna się w granicach od 50 do 100m2. Najlepiej żeby była to powierzchnia nienasiąkliwa i odporna na szorowanie.

Dziś praktycznie większość powierzchni użytkowych spełnia te kryteria, ale dla porządku wymienię kilka z nich: gres, posadzki betonowe, granitowe, kamienne, marmurowe czy wykładzina PCV tak popularna w szpitalach albo korytarzach szkolnych.

Jeżeli nasze powierzchnie są położone na kilku piętrach, a w budynku nie ma windy to być może będzie warto zastanowić się nad automatami zasilanymi sieciowo, a nie bateryjnie.

Maszyny bateryjne, mimo bezsprzecznie dużych zalet, w takich przypadkach mogą okazać się zbyt ciężkie do przenoszenia.

Kryteria dobrego wyboru maszyny czyszczącej podłogę

Najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie urządzenia czyszczącego jest przydatność do naszych celów.

Wybór maszyn dostępnych na rynku jest olbrzymia. Nie dajmy się więc namówić na najbardziej wypasiony model, tylko dlatego, że sprzedawca nam go zachwala. Maszyna czyszcząca ma służyć jak najlepiej i w sensie jakościowym i ekonomicznym naszemu przedsiębiorstwu.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Wielkość maszyny do czyszczenia podłóg

Generalnie maszyny do mycia podłóg dzielą się na kilka kategorii. Podział ten mówi nam, ile maszyna będzie w stanie umyć powierzchni każdego dnia.

I tak wyróżniamy:

 • Mikroautomaty – najmniejsze maszyny do mycia podłóg w niewielkich obiektach
 • Małe maszyny myjące – z wydajnością teoretyczną do 600m2
 • Średnie automaty czyszczące – z wydajnością mycia podłóg do 1500 m2
 • Duże automaty szorująco zbierające – przeznaczone do powierzchni do 3200 m2
 • Samojezdne maszyny czyszczące z operatorem – powierzchnie powyżej 3000 m2

3 najlepsze maszyny czyszczące według naszego rankingu

Zasilanie maszyn do mycia podłóg

Mycie podłóg może odbywać się maszynami zasilanymi sieciowo lub bateryjnie.

 • Maszyny czyszczące kablowe – przydatne są w przypadku kiedy potrzebujemy urządzeń relatywnie lekkich, które będziemy przenosić. Warto zastanowić się nad ich wyborem kiedy myte powierzchnie pozbawione są barier w postaci półek, mebli i sprzętu. Do sali gimnastycznej, która pozbawiona jest przeszkód, ma dostęp do dwóch, trzech punktów zasilania, taka maszyna jak Viper AS 430  C lub Viper 510 C będą dobrym wyborem, bo możemy je kupić w dobrej cenie.
 • Maszyny czyszczące bateryjne – urządzenia zasilane za pomocą baterii dają duży komfort pracy. Dzięki braku kabla i potrzebie jego przeprowadzania, mycie podłóg w sklepach czy na korytarzach, jest o wiele łatwiejsze i pozbawione elementu ryzyka, takiego jak zahaczenie się o przewód człowieka. Dlatego te maszyny wykorzystywane są najczęściej w większości wypadków tam, gdzie czyszczenie odbywa się jednocześnie z obsługą klienta. Ciężko sobie wyobrazić, żeby klienci musieli skakać nad kablem albo operator w dużym sklepie szukał gniazdka.

Wadą maszyn zasilanych bateryjnie jest ich waga, oraz ciągle relatywnie krótki czas pracy. Maszyny do podłóg zasilane bateryjnie bez ładowania mogą pracować kilka godzin.

System napędowy maszyn do sprzątania podłóg

Maszyny czyszczące do podłóg mogą być obsługiwane przez pracowników na kilka sposobów. W zależności od tego jaką powierzchnie mamy obsługiwać, możemy pomyśleć nad urządzeniem, które będzie pomagało jechać naszemu pracownikowi lub nawet będzie przez niego kierowane na zasadzie kierowcy w samochodzie.

I tak wyróżniamy:

 • Maszyny czyszczące bez napędu – są to zazwyczaj maszyny przeznaczone do sprzątania podłóg, o równych powierzchniach i małych powierzchniach. Budowa takich maszyn gwarantuje nam pracę bez zmęczenia przy normalnych potrzebach takich miejsc jak salony samochodowe, showroomy, małe markety, warsztaty samochodowe itp.
 • Maszyny czyszczące z trakcją – mają zamocowany dodatkowy silnik, którego zadaniem jest wspomaganie operatora podczas przesuwania jej wielogodzinnego przesuwania po podłodze. Zazwyczaj są to maszyn średniego i dużego zasięgu, a czynność mycia podłogi powtarzana jest kilkukrotnie w ciągu dnia. Taki dodatkowy napęd, powoduje że pracownik który pcha taką maszynę, na małych wzniesieniach, jak na przykład zjazd dla wózków widłowych, ma ułatwione zadanie i nie musi pchać kilkuset kilogramów samodzielnie. Dodatkowa trakcja, jest szczególnie w automatach szorująco zbierających zasilanych bateryjnie.
 • Maszyny czyszczące samojezdne – są to największe maszyny do sprzątania, w których ich operator jest kierowcą. Oznacza to, że zamiast popychać maszynę, siedzi i steruje ją za pomocą kierownicy. Te urządzenia sprzątające są przeznaczone dla największych powierzchni, położonych na tysiącach metrów kwadratowych. Osiągają prędkość ok. 10 km/h i mogą obsługiwać lotniska, dworce, rozległe powierzchnie zakładów przemysłowych i produkcyjnych.

Szerokość czyszczenia i nacisk szczotki.

Jednym z podstawowych elementów, które wpływa na efektywność sprzątania maszynami czyszczącymi jest szerokość mycia podłogi jaką uzyskujemy za pomocą szczotki czyszczącej. Proszę zwróćcie uwagę, że im większa maszyna, tym pas, który pozostawia umyty po sobie jest szerszy i tym samym potrzebujmy mniej przejazdów do sprzątnięcia całości.

W dużych automatach aby jeszcze bardziej zwiększyć tempo mycia, mocowane są nawet dwie szczotki.  Dobór automatu zawsze musi być jednak podyktowany warunkami w jakim przyjdzie im pracować. Szerokość szorowania podłóg w automatach czyszczących mieści się przeciętnie w granicach od 30 do 90cm.

Niektóre maszyny oferują także regulowany nacisk szczotek na podłogi. Funkcja ta szczególnie przydatna jest wszędzie tam, gdzie spotykamy się ze zmiennymi warunkami, gdzie zabrudzenia wymagają silniejszego szorowania. Nacisk szczotek może być regulowany zarówno ręcznie jaki i w wyższych modelach maszyn – elektrycznie.

Dozowanie detergentu i system EcoFlex 

Podawanie detergentu podczas mycia powierzchni płaskich jest bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na ekonomikę pracy. Można wyobrazić sobie sytuację w której niedoświadczony operator maszyny czyszczącej wlewa do jej zbiorników za mocno skoncentrowany środek myjący. Naraża to firmę na duże straty w perspektywie czasu, bowiem w skali jednego dnia takie błędne dozowania wydaje się błahe, jednak z perspektywy miesięcy – kwota pieniędzy zaczyna robić się imponująca.

Maszyny czyszczące podłogi oferują różne rozwiązania, które mają zminimalizować ryzyko takiego postępowania. Wyższe modele takich maszyn oferują systemy, które samoczynnie dozują chemię podczas mycia podłóg. Tempo jej podawania uzależnione jest również od szybkości jazdy i prowadzenia automatu. W ten sposób technika pomaga nam oszczędzać.

Technologia Nilfisk Eco Flex

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *