Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2019-06-27 nowa firma sprzątająca jak zacząć

Jaki sprzęt dla firmy sprzątającej wybrać? Obowiązkowe zaopatrzenie czyszczące

Każdy, kto zakładał kiedyś firmę sprzątającą orientuje się po jakimś okresie działalności, że początkowy dobór maszyn myjących i urządzeń czyszczących nie był optymalny. W chwili zakładania działalności nasze pojęcie o sprzątaniu, jeśli nigdy nie pracowało się w tej branży, ogranicza się do doświadczeń ze sprzątania domowego. Hasło „firma sprzątająca – jaki sprzęt” to jedna z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz przez osoby, które chcą założyć taki biznes. I nie ma tu przypadku. Firma sprzątająca to działalność biznesowa nastawiona na zysk. Nie powinno tu być miejsca na błędy. W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć Wam temat zakupu maszyny dla firmy sprzątającej.

Wybór grupy docelowej

Coś co wydaje się oczywistością dla osób które prowadzą swoją działalność od lat, dla początkujących jest tylko pustym frazesem lub wymogiem składanego biznes planu. Wybranie grupy docelowej w sytuacji, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z biznesem wydaje się trudne, bo jesteśmy w o tyle nie sprzyjającej sytuacji, że firma nie generuję żadnych dochodów. Każdy więc klient i każde zlecenie jest na wagę złota. Zaczynamy więc od przyjmowania zleceń za prawie każdą cenę. Niestety nie jest to prawidłowa droga.

Dzieje się tak, z kilku powodów. Jeden ten najbardziej oczywisty – czyli chęć zarobienia jakichkolwiek pieniędzy, podałem już wcześniej. Jednak brak wyboru grupy docelowej, to także opóźnienie w nabieraniu doświadczenia, zarówno w branży czystości, jak i w wykorzystaniu maszyn i środków i kierowanie się jak największą uniwersalnością podczas ich zakupu.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Nie mam dobrej wiadomości dla tych, którzy szukają: jaki odkurzacz piorący do firmy sprzątającej najlepiej wybrać? Zadając tak sformułowane pytanie tracimy możliwość obsługiwania naszego klienta docelowego.

Przykład.

Po co kupować do firmy sprzątającej odkurzacz biurowy, kiedy będziemy obsługiwali hale przemysłowe. Po co wydawać pieniądze na odkurzacz piorący dla firmy sprzątającej, o małej mocy i efektywności, a potem zajmować się praniem dywanów?

jaki sprzęt dla firmy sprzątającej

Żeby dobrze obsłużyć klienta, trzeba go najpierw zrozumieć. Aby go zrozumieć, należy go znaleźć i dać sobie czas. Aby skrócić czas oczekiwania na zyski, lepiej z góry skoncentrować się na wąskiej specjalizacji i szybko się jej nauczyć.

Przykładowe branże w których można się wyspecjalizować: 

 • sprzątanie prywatnych domów i mieszkań
 • sprzątanie biur i przestrzeni publicznych
 • sprzątanie przemysłowe, mycie hal
 • myjnie samochodowe i autodetailing
 • sprzątanie na wysokościach (alpinistyczne)

Jakie maszyny do czyszczenia dla małej firmy sprzątającej domy i mieszkania?

Decydując się na założenie firmy sprzątającej obsługującej klientów indywidualnych, warto z góry przemyśleć sprawę zakupu maszyn. Jakie powierzchnie najczęściej są do sprzątania w domach? Czy ma sens kupować duże i ciężkie maszyny, których nie wykorzystamy w prywatnych mieszkaniach?

W domach najczęściej będą potrzebna nam małe, przenośne urządzenia takie jak:

 • Odkurzacz do pracy na sucho – to podstawowe narzędzie do sprzątania, które powinno być małe i łatwo przenośne. Odkurzacz powinien mieć komplet akcesoriów i dla wygody użytkującego być na worki. Pamiętajmy, że odkurzacze przeznaczone do pracy na sucho, nie tolerują wciągania wody ani żadnych płynów. Może to skutkować spaleniem silnika. Dobrym i sprawdzonym odkurzaczem jest Nilfisk VP 300.
 • Odkurzacz piorący – pranie dywanów w domu u klienta, jest zawsze stresujące. Zazwyczaj klient obserwuje za „firanki” nasze zachowanie, a i kontrola jakości jest natychmiastowa. Aby szybko i sprawnie wykonywać pracę związaną z praniem dywanów, można zastanowić się na odkurzaczem piorącym Big Green od producenta Bissell. Urządzenie to w przeciwieństwie do 95% innych odkurzaczy piorących na rynku oferuje zintegrowaną szczotkę napędzaną osobnym silnikiem, która podczas pracy daje niesamowite efekty i zastępuje nam pracę profesjonalne szorowarki do dywanów.
 • Parownica – zwana myjką parową. Jest kupowana przez coraz bardziej świadome ich wykorzystania w czyszczeniu firmy sprzątające. Parownice profesjonalne i przemysłowe używane są najczęściej do doczyszczanie powierzchni oraz ich dezynfekcji. Do celów przemieszczania się między mieszkaniami najlepiej kupić małą myjkę taką jak EVO 304 24/7 od producenta Tecnovap. Urządzenie takie zazwyczaj kupowane jest z kompletem akcesoriów takich jak: myjka do szyb, szczotki do podłóg i ścian, małe szczoteczki, skrobaki parowe itp.

Ranking najlepszego sprzętu dla małych firm sprzątających

Jakie urządzenia czyszczące dla firmy sprzątającej miejsca użyteczności publicznej, biura i zakłady przemysłowe?

Chęć obsługi sektora B2B (czyli Business to Business) powinien skutkować doborem trochę innego parku maszynowego. To co dobre dla sprzątania mieszkań nie jest konieczne dobre, kiedy zabieramy się za utrzymanie czystości hal, dworców czy magazynów.

Być może usługi dla firm sprzątających powinny być kolejnym etapem rozwoju przedsiębiorstwa, ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

 • Odkurzacz biurowy/hotelowy – hotele zazwyczaj posiadają swój personel sprzątający i nie korzystają z usług outsourcingu, ale i to się powoli zmienia. Odkurzacze używane na obiektach zazwyczaj zostawia się w miejscu docelowym i nie zabiera ze sobą. Odkurzacze powinny być solidne a nie drogie, w szczególności, kiedy podpisujemy kontrakt na krótki okres np. 1 rok. Dobrą marką do zakupu będzie np. odkurzacz DSU 10 producenta Viper.
 • Szorowarka jednotarczowa – niezastąpione urządzenie na małych przestrzeniach, czyszczonych okazjonalnie, ale o dużym potencjale silnego zabrudzenia. Popularne jednotarczówki są również wykorzystywane tam, gdzie jest konieczność doczyszczania na piętrach, gdzie nie ma możliwości na pracę na automatach szorujących. Dobrą i niezawodną maszyną będzie np. Viper LS 160
 • Automat szorująco zbierający – to tzw. must have każdej firmy, która ma ambicje sprzątać hale. Codzienne czyszczenie magazynów z pomocą mopa, szczotki i szufelki jest dziś nie możliwe ze względu na czas, ale i też postrzegane, jako nie profesjonalne. Automaty szorująco – zbierające wykonują za nas mycie i zamiatnie podłóg w jednym przejeździe. Dostępne są wersje zarówno bateryjne, jak i kablowe. Kablówki są dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o nie zbyt duże i puste przestrzenie. Przepinanie się z gniazdka do gniazdka jest jednak dość kłopotliwe. Najlepiej od razu inwestować w wersję bateryjną, choć trzeba pamiętać, że waga takiej maszyny mocno nam rośnie do góry, co przy częstym przewożeniu, może być dość uciążliwe. Solidną maszyną bateryjną do podłóg jest np. Nilfisk SC401

Ranking najlepszego sprzętu dla firm sprzątających z sektora B2B

urządzenia czyszczące multi-matic.pl

1 komentarz - Jaki sprzęt dla firmy sprzątającej wybrać? Obowiązkowe zaopatrzenie czyszczące

 1. Malgorzata napisał(a):

  Dzień dobry. Zamierzamy rozpocząć działalność z zakresu profesjonalnego sprzątania domów, klatek schodowych oraz pomieszczeń biurowych. Zamierzamy zakupić profesjonalny sprzęt. Proszę o podpowiedź jaki sprzęt kupic oraz o przedstawienie oferty cenowej. Proszę o podanie kosztów dostawy do Chełmna (86-200).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *