Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na skuteczne czyszczenie powierzchni szpitalnych. Patogeny takie jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), enterokoki, czy bakterie beztlenowe (Clostridium difficile) utrzymują się w środowisku szpitalnym przez długie okresy. Mycie i czyszczenie w szpitalu przy pomocy środków chemicznych, jak i dezynfekujących pomaga kontrolować liczebność bakterii.
Tradycyjne środki czyszczące są zastępowane przez nowe metody, nowe środki dezynfekujące, zautomatyzowane systemy czyszczące i urządzenia czyszczące na parę. Czyszczenie w szpitalach zabiera coraz więcej czasu, ze względu na rosnącą lekooporność. Praktyka czyszczenia powinna być dostosowana do ryzyka klinicznego, lokalizacji, miejsca i częstotliwości dotykania dłońmi oraz oceniana pod względem stosunku kosztów do korzyści zarówno w sytuacjach standardowych, jak i epidemiologicznych.
Definicje zabiegów czyszczących w służbie zdrowia.
- Czyszczenie – czynność polegająca na usuwaniu widocznych i luźnych pozostałości typu, usuwanie piasku, resztek z butów, smarów, zatłuszczeń, wycieków itp.
- Dekontaminacja – usuwania substancji biologicznie lub chemicznie czynnej – krwi, chemikaliów, materiałów radioaktywnych
- Sterylizacja – całkowite usunięcie patogenów z czyszczonej powierzchni.
Prawidłowe sprzątanie w szpitalach
Najlepszymi dowodami przenoszenia patogenów są studia nad ich rozprzestrzenianiem na przykładzie MRSA, VRE, Acinetobacter, Pseudomonas or C. difficile. Nowi pacjenci, którzy zostali umieszczeni w salach chorych, uprzednio zamieszkałych przez chorych z tego typu zakażeniami, sami stawali się szybko ich ofiarami, przy braku odpowiedniego działania.
Poszczególne patogeny mają zdolność przetrwania na nieczyszczonych podłogach, ścianach umywalkach, sanitariatach.
Codzienne czyszczenie i odkażanie stanowią ważną część planu zapobiegania rozprzestrzeniania się bakterii.
Jak czyszczone są szpitale?
W szpitalach powierzchnie narażone na kontakt z bakteriami i wirusami są czyszczone i dezynfekowane na podstawie przyjętych rozwiązań opartych na jednostkach czasowych. Czyszczenie takie może odbywać się np. co godzinę, codziennie, 3 razy w tygodniu.
Czyszczenie może być również doraźne, czyli zaraz po wystąpieniu zabrudzenia (np coś się wylało) i występuje zawsze po wypisie pacjenta.
Sprzątanie szpitali zależy również od intensywności ruchu, rodzaju powierzchni, rotacji pacjentów.
Wszystkie szpitale powinny posiadać pisemną instrukcję czyszczenia, z wyszczególnionymi punktami newralgicznymi, niezależnie czy samo sprzątanie jest wykonywane przez pracowników szpitala czy zewnętrzną firmę sprzątającą.
Regulaminy sprzątania powinny być regularnie weryfikowane i aktualizowane wg. potrzeb przez dyrekcję szpitala i kierowników oddziałów.
Sprzątanie w szpitalu powinno odbywać się poprzez:
- fizyczne usunięcie odpadów
- użycie wody i detergentu w celu usunięcia widocznych zabrudzeń, plam, smug, tłuszczu
- użycie kombinacji środków dezynfekujących i detergentów
- użycie samych detergentów
Jakie maszyny sprzątające do mycia i czyszczenia podłóg w szpitalu?
Usunięcie fizycznych zabrudzeń podłóg takich jak plamy, zatłuszczenia, smugi najlepiej wykonywać maszynowo szczególnie na długich, szpitalnych korytarzach. Do usuwania tego typu zabrudzeń zalecane są w szczególności maszyny do mycia podłóg zwane automatami szorująco – zbierającymi.
Ich budowa i możliwość jednoczesnego mycia podłogi i zostawiania jej osuszonej jest bardzo praktycznym sposobem szybkiego i pozyskiwania czystości.
Poniżej 3 modele maszyn do mycia podłóg dostępne w naszym rankingu:
[show_products product=”2667,2618,706″]
[wp_ad_camp_1]
Jakie maszyny do konserwacji podłogi szpitalu?
Inną metodą dbania o czystość szpitalnych podłóg jest ich konserwacja. Konserwacja ma zadanie zahamować proces zużywania się wykładzin i sprawić aby trudniej osiadał na nich brud. Tym samym późniejsze sprzątanie będzie łatwiejsze.
Poniżej żywotne froterki do podłóg dostępne do zakupu w naszym katalogu Multi-matic.pl:
[show_products product=”2784,790″]
Do dekontaminacji i sterylizacji powierzchni szpitalnych, wykorzystywane są ponadto urządzenia takie jak lampy ultrafioletowe, urządzenia produkujące nadtlenek wodoru lub ozon, a także parownice profesjonalne włoskiego producenta Tecnovap.
Jakie parownice do szpitali, czyli naturalne czyszczenie parą
Wykorzystanie pary wodnej w szpitalach ma bardzo długą tradycję. Najczęściej para wodna jest wykorzystywana do sterylizacji narzędzi chirurgicznych i tych codziennego użytku. Oprócz wykorzystania autoklawów do sterylizacji, można używać parowych myjek ciśnieniowych jako alternatywy do mycia ręcznego.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty czyszczenia parownice używane w szpitalach muszą osiągać odpowiednią temperaturę.
Jak wiadomo, temperatura rośnie wraz z ciśnieniem. Większość maszyn polecana do szpitali posiada ciśnienie 8 bar i wyższe.
Jakie powierzchnie w szpitalach mogą być czyszczone myjkami parowymi?
- klamki, krany, telefony, wyłączniki światła – wszystkie powierzchnie często dotykane
- podłogi, korytarze, ściany, schody, poręcze
- łazienki, toalety, wanny, prysznice
- pokoje zabiegowe
- łóżka szpitalne, ramy łóżek, materace szpitalne, szafki
- pomieszczenia magazynowe
- zaplecza kuchenne
- sale chirurgiczne
- biura
W szczególności polecamy sprawdzone parownice do sprzątania, które sprawdziły się w polskich szpitalach, jako trwałe i niezawodne narzędzia:
[show_products product=”353,357,519″]
Zobacz także: zastosowanie myjek parowych w szpitalach i służbie zdrowia.
[wp_ad_camp_1]
Zastanawiasz się nad urządzeniem sprzątającym do szpitala? Zadzwoń do mnie: +48 508 017 831 lub napisz: info@multi-matic.pl