Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2019-02-06 mycie w szpitalu

Kompleksowe mycie i czyszczenie w szpitalu, czyli jakie maszyny do sprzątania najlepiej wybrać?

Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na skuteczne czyszczenie powierzchni szpitalnych. Patogeny takie jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), enterokoki, czy bakterie beztlenowe (Clostridium difficile) utrzymują się w środowisku szpitalnym przez długie okresy. Mycie i czyszczenie w szpitalu przy pomocy środków chemicznych, jak i dezynfekujących pomaga kontrolować liczebność bakterii.

Tradycyjne środki czyszczące są zastępowane przez nowe metody, nowe środki dezynfekujące, zautomatyzowane systemy czyszczące i urządzenia czyszczące na parę. Czyszczenie w szpitalach zabiera coraz więcej czasu, ze względu na rosnącą lekooporność. Praktyka czyszczenia powinna być dostosowana do ryzyka klinicznego, lokalizacji, miejsca i częstotliwości dotykania dłońmi oraz oceniana pod względem stosunku kosztów do korzyści zarówno w sytuacjach standardowych, jak i epidemiologicznych.

Definicje zabiegów czyszczących w służbie zdrowia.

 • Czyszczenie – czynność polegająca na usuwaniu widocznych i luźnych pozostałości typu, usuwanie piasku, resztek z butów, smarów, zatłuszczeń, wycieków itp.
 • Dekontaminacja – usuwania substancji biologicznie lub chemicznie czynnej – krwi, chemikaliów, materiałów radioaktywnych
 • Sterylizacja – całkowite usunięcie patogenów z czyszczonej powierzchni.

Prawidłowe sprzątanie w szpitalach

Najlepszymi dowodami przenoszenia patogenów są studia nad ich rozprzestrzenianiem na przykładzie MRSA, VRE, Acinetobacter, Pseudomonas or C. difficile. Nowi pacjenci, którzy zostali umieszczeni w salach chorych, uprzednio zamieszkałych przez chorych z tego typu zakażeniami, sami stawali się szybko ich ofiarami, przy braku odpowiedniego działania.

Poszczególne patogeny mają zdolność przetrwania na nieczyszczonych podłogach, ścianach umywalkach, sanitariatach. 

Codzienne czyszczenie i odkażanie stanowią ważną część planu zapobiegania rozprzestrzeniania się bakterii.

Jak czyszczone są szpitale?

W szpitalach powierzchnie narażone na kontakt z bakteriami i wirusami są czyszczone i dezynfekowane na podstawie przyjętych rozwiązań opartych na jednostkach czasowych. Czyszczenie takie może odbywać się np. co godzinę, codziennie, 3 razy w tygodniu.

Czyszczenie może być również doraźne, czyli zaraz po wystąpieniu zabrudzenia (np coś się wylało) i występuje zawsze po wypisie pacjenta.

Sprzątanie szpitali zależy również od intensywności ruchu, rodzaju powierzchni, rotacji pacjentów.

Wszystkie szpitale powinny posiadać pisemną instrukcję czyszczenia, z wyszczególnionymi punktami newralgicznymi, niezależnie czy samo sprzątanie jest wykonywane przez pracowników szpitala czy zewnętrzną firmę sprzątającą. 

Regulaminy sprzątania powinny być regularnie weryfikowane i aktualizowane wg. potrzeb przez dyrekcję szpitala i kierowników oddziałów.

Sprzątanie w szpitalu powinno odbywać się poprzez:

 • fizyczne usunięcie odpadów
 • użycie wody i detergentu w celu usunięcia widocznych zabrudzeń, plam, smug, tłuszczu
 • użycie kombinacji środków dezynfekujących i detergentów
 • użycie samych detergentów

Jakie maszyny sprzątające do mycia i czyszczenia podłóg w szpitalu?

Usunięcie fizycznych zabrudzeń podłóg takich jak plamy, zatłuszczenia, smugi najlepiej wykonywać maszynowo szczególnie na długich, szpitalnych korytarzach. Do usuwania tego typu zabrudzeń zalecane są w szczególności maszyny do mycia podłóg zwane automatami szorująco – zbierającymi.

Ich budowa i możliwość jednoczesnego mycia podłogi i zostawiania jej osuszonej jest bardzo praktycznym sposobem szybkiego i pozyskiwania czystości.

Poniżej 3 modele maszyn do mycia podłóg dostępne w naszym rankingu:

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Jakie maszyny do konserwacji podłogi szpitalu?

Inną metodą dbania o czystość szpitalnych podłóg jest ich konserwacja. Konserwacja ma zadanie zahamować proces zużywania się wykładzin i sprawić aby trudniej osiadał na nich brud. Tym samym późniejsze sprzątanie będzie łatwiejsze.

Poniżej żywotne froterki do podłóg dostępne do zakupu w naszym katalogu Multi-matic.pl:

Do dekontaminacji i sterylizacji powierzchni szpitalnych, wykorzystywane są ponadto urządzenia takie jak lampy ultrafioletowe, urządzenia produkujące nadtlenek wodoru lub ozon, a także parownice profesjonalne.

Jakie parownice do szpitali, czyli naturalne czyszczenie parą

Wykorzystanie pary wodnej w szpitalach ma bardzo długą tradycję. Najczęściej para wodna jest wykorzystywana do sterylizacji narzędzi chirurgicznych i tych codziennego użytku. Oprócz wykorzystania autoklawów do sterylizacji, można używać parowych myjek ciśnieniowych jako alternatywy do mycia ręcznego.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty czyszczenia parownice używane w szpitalach muszą osiągać odpowiednią temperaturę.

Jak wiadomo, temperatura rośnie wraz z ciśnieniem. Większość maszyn polecana do szpitali posiada ciśnienie 8 bar i wyższe.

Jakie powierzchnie w szpitalach mogą być czyszczone myjkami parowymi?

 • klamki, krany, telefony, wyłączniki światła – wszystkie powierzchnie często dotykane
 • podłogi, korytarze, ściany, schody, poręcze
 • łazienki, toalety, wanny, prysznice
 • pokoje zabiegowe
 • łóżka szpitalne, ramy łóżek, materace szpitalne, szafki
 • pomieszczenia magazynowe
 • zaplecza kuchenne
 • sale chirurgiczne
 • biura

W szczególności polecamy sprawdzone parownice do sprzątania, które sprawdziły się w polskich szpitalach, jako trwałe i niezawodne narzędzia:

Zobacz także: zastosowanie myjek parowych w szpitalach i służbie zdrowia.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Zastanawiasz się nad urządzeniem sprzątającym do szpitala? Zadzwoń do mnie: +48 508 017 831 lub napisz:  [email protected] 

urządzenia czyszczące multimatic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *