Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2020-01-30 mycie magazynow

Jakie maszyny do czyszczenia posadzek przemysłowych w magazynach, halach i centrach logistycznych?

Mycie podłóg w magazynach, halach czy centrach logistycznych oraz ich utrzymanie w czystości to temat, który wydaje się, nie powinien nastręczać większych problemów. A jednak. Najczęściej powtarzanym błędem przez pracowników odpowiedzialnych za mycie podłóg w magazynach który, widziałem już wielokrotnie jest – brak zamiatania.  Większość z nas robi to podczas sprzątania własnych domów – ale wciąż jest to powszechnie pomijany krok, gdy przychodzi czas na czyszczenie podłóg i posadzek przemysłowych w magazynach.

Czyszczenie posadzek przemysłowych – codzienność

W magazynach i centrach logistycznych około 70% zanieczyszczeń to pozostałości po wniesionych za pomocą butów i kół nieczystości z zewnątrz, czyli piasku i resztek ziemi. Odrobinki piasku działają jak papier ścierny i powodują spustoszenie w obszarach „o wysokim połysku”, ale także niszczą powierzchnie i powodują nieciekawy wygląd posadzek przemysłowych. Doczyszczanie posadzki w hali czy magazynie jest możliwe dzięki wykorzystaniu maszyny do mycia podłóg.

Aby usunąć brud, większość firm regularnie sprząta posadzki za pomocą automatów szorująco – zbierających.

W rzeczywistości jednak powinni najpierw zamieść podłogę.

Dzięki temu suche cząstki nie dostaną się do padów szorujących i nie staną się jedną dużą tarczą szlifierską.

Szorowanie podłogi, na której są resztki piasku, ziemi i innych zanieczyszczeń po produkcyjnych usuwa wszelki połysk takich posadzek. Ponadto każdy piasek i osad, który nie zostanie zebrany z wyprzedzeniem, ma tendencję do gromadzenia się wzdłuż listew ściągających maszyn do mycia podłóg i i ogranicza ich wydajność.

Dlatego zamiatanie przed szorowaniem jest tak ważne.

Niestety jest to jedna z najczęściej pomijanych czynności każdego programu konserwacji podłogi.

sprzątanie magazynów z pomocą maszyn do mycia podłóg

Problem z utrzymaniem czystości na posadzkach magazynowych

Kierownicy magazynów i technicy odpowiedzialni za utrzymanie ruchu poświęcają dużo czasu i uwagi aby upewnić się, że wózki widłowe są sprawne, przenośniki działają prawidłowo, a bramy płynnie podnoszą się i opuszczają. Ale ze względu na ich rozległą, dużą objętość, całodobową naturę, magazyny i centra logistyczne nie zawsze są łatwe do utrzymania w czystości.

W szczególności podłogi są narażone na codzienne zużycie, ale nie zawsze są odpowiednio utrzymywane.

Na posadzce przemysłowej takich obiektów jak magazyny, hale czy centra logistyczne można spotkać różne zabrudzenia:

  • plamy po wycieku paliwa lub oleju
  • ślady po oponach wózków widłowych
  • resztki palet
  • pozostałości magazynowanych towarów

Podłoga magazynu może szybko zmienić się w niebezpieczny śmietnik i stwarzać niebezpieczeństwo pracy dla pracowników. W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o zakupie profesjonalnej zamiatarki.

Solidne zamiatarki, które mają dobre opinie

Zobacz wszystkie zamiatarki.

Firmy powinny brać pod uwagę utrzymanie podłóg w swoich regularnych działaniach, ponieważ pozwala to utrzymać czystość produktów. Kurz i piasek dostają się do magazynu z wiatrem za każdym razem, gdy otwierane są bramy. Nikt nie chce obsługiwać i wysyłać produktów, które są brudne i zakurzone.

Ale dokładnie tak się dzieje, gdy podłogi są zaniedbane.

Dlatego warto zachęcać kierowników magazynów, aby najpierw ustalili, jak mają wyglądać ich podłogi:

  • Czy Twój magazyn to miejsce, w którym odwiedzają Cię klienci?
  • Czy wysyłasz produkty, które należy utrzymywać w czystości, np. produkty spożywcze?
  • Czy pracownicy zbierają palety i regularnie sprzątają regały?
  • Czy kurz gromadzi się w rogach?
  • Czy wózki widłowe nie zostawiają śladów na podłodze, których nikt potem nie czyści?

Z czystością na magazynach i centrach logistycznych bywa różnie. Niektóre są tak czyste, że mogą pretendować do miejsc laboratoryjnych, ale są też takie, które lepiej omijać szerokim łukiem.

zamiatanie magazynów

Plan maszynowego czyszczenia hal i centrów logistycznych

Biorąc pod uwagę te oczekiwania trzeba opracowywać programy, który obejmują regularne zamiatanie (skoncentrowane na usuwaniu stałych zanieczyszczeń z podłogi) i mycie. Dwie główne kategorie zamiatarek oferują pracę, która przypomina działanie zbieraczki i miotły, które można czasami zobaczyć podczas sprzątania sal kinowych lub chodników. Śmieci podrzucane są do góry przez szczotki a następnie wpadają do pojemnika na nieczystości.

Zamiatarki oferują różne sposoby transportu i magazynowania śmieci. Pojemnik na odpady może być zaprojektowany z tyłu lub z przodu. Zamiatanie większych i lżejszych odpadów będzie lepiej odbywało się zamiatarkami z pojemnikami umieszczonymi z tyłu. Odpady takie jak liście, kora, kawałki palet będę podnoszone przez szczotki i transportowane siłą ruchu obrotowego na tył, do pojemnika. Z kolei odpady takie jak gwoździe lub drobny pył będą lepiej wypychane do przodu, więc w tym przypadku lepiej żeby pojemnik był zamocowany z przodu.

Oczywiście utrzymanie bardzo dobrego poziomu czystości będzie wymagało nieco więcej wysiłku. Oznacza to regularne czyszczenie podłogi w celu usunięcia plam i przywrócenia połysku.

Najlepsze praktyki obejmują:

  • zbieranie wiórów paletowych
  • usuwanie gruzu
  • wycieranie / usuwanie rozlanych płynów.

Te proste ruchy mogą pomóc w zapobieganiu poślizgnięciom i upadkom przy jednoczesnym utrzymaniu płynności pracy firmy. Jeśli chodzi o rozlane, oleiste wycieki wszystko, o co ktoś mógłby się poślizgnąć i upaść, powinno zostać natychmiast usunięte. W większości przypadków wylane podłogi są betonowe i są one polerowane – jak w wielu magazynach i centrach handlowych – będą wymagały dwuetapowego procesu. Tak długo, jak ktoś pokrywa te dwa obszary, czyli usuwania zanieczyszczeń mokrych i oleistych i zamiatanie, to nie potrzeba dużo więcej do dobrego utrzymania czystości

Maszyny do mycia i osuszania podłóg przemysłowych

Korzyści dla klientów i pracowników

Sprzątanie powierzchni magazynowych jest zadaniem wielu kierowników obiektów logistycznych. Niestety, ale często ignorują oni te zadania wystarczająco długo, a to może doprowadzić do obniżenia wartości całego obiektu. Zawsze jest tak samo. Jeżeli nie poświęcisz chwili na bieżącą konserwację, to naprawy będą kosztowały drożej.

I nawet, jeśli obiekt nie gości stałego strumienia klientów codziennie, nadal opłaca się utrzymywać go w czystości „na wszelki wypadek”, gdy ktoś zdecyduje się przyjechać i obejrzeć taki obiekt np. przed wynajęciem.  Ogromną zaletą utrzymywania magazynów w czystości jest pewność, że na wypadek kontroli przez klienta zewnętrznego, magazynującego np. produkty spożywcze, nie będzie wstydu.

Uporządkowany i czysty magazyn jest magnesem przyciągającym klientów.

Nie chodzi więc tylko o klientów, którzy lubią chodzić i utrzymywać swoje produkty na czystej, błyszczącej podłodze; pracownicy też to docenią. To przekłada się na zadowolenie z pracy i podejście pracowników.

Jeśli dbasz o swoje magazyny czy centra logistyczne, oznacza to, że dbasz też o swój biznes i tak samo o zatrudnionych tam pracowników.

Problem praktycznie dla większości firm, która nie są firmami usługowymi (sprzątającymi) jest postrzeganie czystych podłóg, jako „zło konieczne”, z którym należy sobie poradzić tylko wtedy, gdy coś pójdzie nie tak (lub gdy ktoś narzeka, ślizga się lub dozna uszczerbku na zdrowiu).

Ludzie wiedzą, że muszą sprzątać magazyn, ale nie chcą o tym myśleć, ponieważ koncentrują się na dystrybucji produktów. Często też wybierają niewłaściwy sprzęt do sprzątania. Ten błąd może być dość kosztowny na froncie pracy, gdzie zbyt mała maszyna czyszcząca może wymagać dodatkowych godzin, aby prawidłowo wykonać zadanie czyszczenia.

Zdecydowanie najdroższą częścią procesu czyszczenia jest koszt robocizny. Firmy kupują jednak najtańszy sprzęt, jaki mogą znaleźć, aby wykonać zadanie – nie biorąc pod uwagę największego kosztu związane z siłą roboczą potrzebną do obsługi maszyn. Tak naprawdę firmy powinny skupić się na oszczędzaniu na kosztach pracy, zapewnieniu zadowolenia i bezpieczeństwa sprzątania oraz zmniejszeniu rotacji pracowników.

Niestety mało kto o tym pamięta. Dużą korzyść można osiągnąć przez odpowiedni dobór maszyny do postawionego przed nią zadania. Trzeba odpowiednio potrafić dobrać i zamiatarkę i automat szorująco – zbierający i inne urządzenie. Dlatego zachęcam do osobistego kontaktu z naszą firmą Multi-matic.

mycie posadzek magazynowych

4 kroki do odpowiedniego wyboru maszyny do czyszczenia podłóg w magazynach

  1. Skup się na szukania najbardziej efektywnego sprzętu, a nie najtańszego. W niektórych przypadkach najdroższy sprzęt może przynieść najlepszy zwrot z inwestycji, ponieważ Twoja wydajność będzie wysoka, a Ty zaoszczędzisz na kosztach pracy.
  2. Poszukuj sprzętu, który będzie można dostosowywać w trakcie pracy. O co chodzi? Z punktu widzenia osoby czyszczącej różne miejsca w magazynach i centrach logistycznych nie są tak samo brudne. Są miejsca, które są o wiele bardziej brudne niż inne, a następnie takie, które są dość czyste. Aby skutecznie czyścić, potrzebujesz maszyny, która ma możliwość regulacji mocy czyszczenia za naciśnięciem jednego przycisku. Chodzi tu głównie o trzy parametry  siłę docisku szczotki lub pada, przepływ wody i możliwość chwilowego zwiększania zużycia detergentu.
  3. Zainwestuj w zamiatarkę, która pomoże zbierać większe śmieci np. nakrętki, śruby i resztki paletowe. Jeśli Twoja podłoga zasłana dużymi odpadkami, poszukaj najpierw odpowiedniej maszyn, która może wychwycić te duże odpadki. Czy wiesz, że istnieją maszyny szorująco – zamiatające? W ten sposób można uzyskać głębokie szorowanie i zamiatać podłogę jednocześnie.
  4. Weź pod uwagę bezpieczeństwo operatora maszyny czyszczącej i łatwość jej użytkowania. W proces mycia posadzek w centrach logistycznych i magazynach zaangażowani są zazwyczaj dedykowani pracownicy. Zdaj sobie sprawę, że przy wyborze maszyny czyszczącej powinieneś uwzględnić ich bezpieczeństwo i komfort pracy. Poszukuj, więc maszyn, które spełniają te kryteria a dodatkowo są proste w obsłudze. Spróbuj zaangażować swoich pracowników w ten proces. Oni muszą czuć się zadowoleni. Wtedy będą chętniej używali zakupiony sprzęt.

Profesjonalne maszyny szorująco-zbierające dla podłóg przemysłowych

Dbałość o podłogi magazynowe a płynna praca Twojej firmy

Wiedząc, że czyszczenie podłóg jest zadaniem, które można odłożyć na bok, gdy duże zamówienie wymaga skupienia uwagi, ktoś akurat zachorował lub magazyn działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, można dojść do przekonania że są rzeczy ważniejsze niż konserwacja podłóg. Ale tak naprawdę żaden z tych powodów nie jest bardzo dobrym powodem do zignorowania regularnej konserwacji i czyszczenia podłogi. Ostatecznie konserwacja podłóg wspiera ogólne cele zakładu w zakresie wydajności i produktywności. Być może nie jest to jedyna rzecz, którą starasz się osiągnąć, jako firma, ale sprzątanie obsługuje szereg ogólnych czynności w magazynie lub centrum dystrybucji.

Korzystając z systemu punktów w skali od 1 do 10,  popytaj swoich pracowników i gości jak wyceniają czystość twoich magazynów?

Restauracje, na przykład, dążą do stałej doskonałości każdego dnia, bez względu na wszystko. Te nieskazitelne kuchnie, w których każdy i wszystko ma swój cel, wywodzi się z tego, jak profesjonaliści z łańcucha dostaw myślą o swoich ogólnych procesach. To dążenie do konsekwentnego zapewniania doskonałości bez względu na to, o jakiej fazie cyklu mówimy. Nieważne, więc czy mówimy o smażeniu, pieczeniu czy konserwacji podłogi. To jedno i to samo.

Kierownikom magazynów, którzy wolą po prostu zamiatać lub zmywać wodą plamy tylko w razie potrzeby, należy powiedzieć, że lepszym rozwiązaniem jest cofnięcie się o krok i pomyślenie o konserwacji podłogi, jak o przypadku każdego potencjalnie wysokiego priorytetu w łańcuchu dostaw lub procesie logistycznym.

Sprzątanie i utrzymanie w czystości podłóg wspiera ogólne cele firmy i jest konieczne, ponieważ pomaga dostarczać doskonałe produkty, niezależnie od tego, czy oznacza to tylko solidną pracę czy spełnianie i przekraczanie oczekiwań klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *