Maszyna do mycia podłogi sportowej – co najlepiej wybrać?

W tym artykule przeczytasz

Hale sportowe to duże obiekty, gdzie istnieje potrzeba regularnego mycia i czyszczenia podłogi. Praktycznie każdego dnia tego rodzaju obiekty są eksploatowane przez dzieci, młodzież i dorosłych uprawiających różne sporty, począwszy od piłki nożnej, siatkówkę, gimnastykę, koszykówkę, po sporty walki czy inne dyscypliny. W efekcie podłogi sportowe są pobrudzone przez różne zanieczyszczenia – w szczególności przez piasek, błoto czy kurz.

Dodatkowo podłoga może być rysowana przez złe, nieodpowiednie obuwie w przypadku hal sportowych. Zazwyczaj podłogi wykonywane są z mocnych i solidnych materiałów, jednak ich systematyczne mycie oraz czyszczenie jest podstawą skutecznej konserwacji. Jak zatem wybrać odpowiednią maszynę do mycia podłogi sportowej? O czym warto wiedzieć przed zakupem, aby się nie rozczarować? Sprawdzamy!

Nowa podłoga sportowa z układana z parkietu to duża inwestycja dla każdego obiektu sportowego. Jak przy każdej dużej inwestycji, zarządzający  chcą zrobić wszystko, aby była ona prawidłowo przeprowadzona. Ale kiedy ludzie kierujący taką salą nie są zaznajomieni z  metodami  pielęgnacji takich parkietów, zazwyczaj robią za dużo – lub za mało.

W przypadku parkietów sportowych istnieje wiele nieporozumień, na temat tego, co można lub czego nie powinno się robić, ponieważ podłoga jest drewniana.  Ludzie, którzy utrzymują podłogi na sali gimnastycznej, dorastali z przekonaniem, że nie można myć  wodą drewna, dlatego większość podłóg w siłowniach jest zaniedbana, ponieważ nie mają odpowiedniej konserwacji, ponieważ ludzie się boją.

W rzeczywistości zalecane jest przynajmniej codzienne „odzyskiwanie przyczepności” i poprzez zamiatanie mopem płaskim i  mopowaniem zwilżonym. Ale co to oznacza? Niestety ludzie zajmujący się konserwacją podłóg nie rozumieją, dlaczego trzeba to robić. Nie rozumieją dlaczego robią to, co robią….

Tradycyjne metody mycia parkietów w salach gimnastycznych

Sprzątanie powinno odbywać się codziennie rano.  Pył i brud osadzają się na podłodze przez noc. Niby nie jest to wiedza tajemna, a jednak wiele wyjaśnia. Brud działa jak papier ścierny – pierwsza osoba, która co rano chodzi po podłodze, w zasadzie ją niszczy. Czyszczenie powinno odbywać się niezależnie od częstotliwości używania podłogi. To kwestia brudu i kurzu, które są w powietrzu, możesz iść na halę sportową, która nie była w ogóle używana i nadal będzie trzeba ją czyścić trzy razy dziennie, bo będzie brudna.

Problem nasila się zwłaszcza w starszych budynkach, ze źle działającymi systemami wentylacji.

Pył może stać się wtedy prawdziwym problemem. Gdybym musiał na szybko podać jaki procent problemów związanych z poślizgiem jest powodowanych przez kurz na powierzchni  to powiedziałbym że 90 procent!

Jeżeli wchodzisz na salę gimnastyczną i dostrzegasz w pobliżu krokwi, oświetlenia i wentylatorów osiadły kurz – to zwykle oznacza, że w obiekcie jest dużo kurzu, i musisz zrobić wszystko, aby z nim wygrać.

czyszczenie podłogi w sali gimnastycznejChociaż zmniejszenie ilości pyłu w obiekcie może być trudne, obiekty mogą podjąć kroki w celu zmniejszenia ilości brudu i zanieczyszczeń zgromadzonych na boiskach przez użytkowników i widzów.

Konieczne jest proszenie użytkowników siłowni, aby nie trenowali w  zwykłych butach na boisku.  Czasami jest to ciężkie do wyegzekwowania, ale możliwe. Dlatego większość ekspertów od pielęgnacji podłóg poleca maty na wejściu.

Maty zatrzymujące brud na wejściu do obiektu sportowego  to jedna z najważniejszych rzeczy, które może zrobić sala sportowa, aby zatrzymać choć część wnoszonego do niej piasku.  Jednak bez jej odpowiedniej konserwacji nawet maty do butów nie będą w stanie nic zrobić.

Zakumulują tylko wdeptany brud, którzy użytkownicy rozniosą po parkiecie. To, że je masz, nie oznacza, że są czyste i zabezpieczają parkiet. Maty wejściowe powinny być więc regularnie odkurzane. Bez tego cały wysiłek idzie w przysłowiowy gwizdek.

Wycieraczki wejściowe powinny znajdować się przy drzwiach do pomieszczeń oraz wejściu na główne boisko, stwarzając jak najwięcej okazji do zatrzymywania brudu, zanim dotrze do dowolnego miejsca w pobliżu parkietu.

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla podłogi w sali gimnastycznej, jest utrzymywanie jej w czystości.

Zatrzymywanie wnoszenia piasku, to główna przeszkoda na każdym etapie użytkowania parkietu.  Jeśli uda wam się zatrzymać choć jedno ziarnko to tyle samo zaoszczędzisz sobie bólów głowy wynikających z troski o utrzymanie parkietu w należytym stanie.

Jakie maszyny do mycia podłogi sportowej najlepiej wybrać?

Polecane w naszym rankingu maszyny są żywotne i praktycznie bezawaryjne. Zamów teraz online!

Zamiatanie parkietu, czyli czynność podstawowa 

Codzienne  zamiatanie i suche mopowanie (za pomocą mopów płaskich do zamiatania) zminimalizuje ilość piasku i brudu, ale usunięcie zaschniętych zabrudzeń i plam wymaga nieco więcej wysiłku. Aby pozbyć się takich nawarstwień lekko nasącz wodą ręcznik lub dużą ściereczkę z mikrofibry i zacznij pchać ją po podłodze, w jednym kierunku, aby usunąć z niej brud.

To najlepsza metoda zapobiegania niszczeniu posadzki sportowej. Metoda to sprawdzała się przez wiele lat zanim człowiek wynalazł wszystkie maszyny wspomagające mycie i czyszczenie. Uważam, że nie ma co o niej zapominać. Jest prosta, tania i efektywna.

Na rynku dostępnych jest szereg narzędzi czyszczących, dzięki którym proces sprzątania przebiega szybciej i wydajniej, ale jeśli ktokolwiek nie rozumie genezy sprzątania, nie rozumie, co robi, możepodłoga sportowa po nałożeniu warswty ochronnej to doprowadzić do znacznego uszkodzenia podłogi. Podstawowa zawartość  szafek na narzędzia do sprzątania  – mop i wiadra – zazwyczaj nie są zalecane do stosowania na podłogach z twardego drewna.

Nie tylko jest to bardziej czasochłonne niż inne opcje, ale mopowanie mokrym, źle odciśniętym mopem może powodować uszkodzenia parkietu przez wodę.

W swojej pracy słyszałem opowieści o pracownikach, którzy zalewali wodą podłogi, gdy uważali, że podłoga jest zbyt brudna. Nadmiar wody dostaje wtedy się do szczelin i wilgoć może faktycznie zniszczyć podłogę, powodując jeszcze większe problemy.

Zwykłe mycie podłogi mopem, nie odpowiednio przeprowadzone wiąże się również z ryzykiem kolejnego sprzątania. Mam na myśli tzw. zanieczyszczenia krzyżowego.

Na czym to polega zanieczyszczenie krzyżowe?

Ktoś będzie wycierał korytarz, a następnie używał tego samego mopa na sali. Zanieczyszczenia krzyżowe, występują również w stosunku do wody. Niewymieniana woda w wiadrze, powoduje rozmazywanie się brudu i pozostawianie smug.

Używanie brudnej wody do czyszczenia podłogi jest samo w sobie kiepską decyzją, ale również detergenty używane do czyszczenia szkolnego korytarza nie są tymi samymi, które zaleca się do czyszczenia parkietów.

Źle dobrana chemia może sprawić, że podłoga stanie się śliska, mglista lub lepka. A naszym celem jest zostawienie podłogi błyszczącej. Błyszcząca podłoga jest estetyczna, prawdziwym problemem jest jednak to, jak zastosowany płyn do mycia podłóg wpływa na napięcie powierzchniowe. Źle dobrany płyn do mycia parkietów spowoduje poślizgi, upadki, a nawet skręcenia kostki.

Czego należy użyć do czyszczenia posadzek sportowych?

Firmy sprzątające mają własne środki czyszczące. Zasadniczo, każdy środek do czyszczenia podłóg będzie działał na podłodze, nie jest ważna marka. Każdy środek czyszczący do podłóg będzie działał, musi jednak posiadać neutralne pH.

Właściwie utrzymywana podłoga nie wymaga arsenału chemikaliów, które twierdzą, że przywracają blask lub zapobiegają poślizgom, ani parkiet nie musi pachnieć cytrusami. Aby uniknąć nadmiernego nasycenia, środek do czyszczenia podłóg powinien być nakładany za pomocą ręcznika lub systemu czyszczącego pozwalającego na pokrycie nim parkietu w stosunkowo krótkim czasie.

Czy posadzkę sportową można czyścić automatem szorująco zbierającym?

Jest to jedno z najbardziej gorących pytań w branży i jestem dość często o to pytany.

Generalnie odpowiedź brzmi – TAK. Jednak pod pewnymi warunkami.

Maszyna czyszcząca musi być bardzo dobrze utrzymana, mieć sprawne, mocne odsysanie.  W przypadku czyszczenia maszynowego nie należy martwić się o niewłaściwe doczyszczenie parkietu, ale o sam parkiet.

Urządzenia, które są właściwie używane, mogą znacznie skrócić czas czyszczenia i są powszechnie stosowane w większych obiektach. Duże sale sportowe mają powierzchnie po kilka tysięcy metrów kwadratowych. Ciężko byłoby ręcznie czyścić tak ogromne przestrzenie. Urządzenia czyszczące podłogi wykonują za ludzi ogrom pracy. Warto jednak pamiętać, że nie właściwie użyte mogą zaszkodzić.

Podobnie jak w przypadku systemu z mopem i wiadrem, problemem jest niewłaściwe zastosowanie, co może uszkodzić podłogę. Jeśli sprzątanie nie jest prawidłowo prowadzone, operatorzy narażają parkiet na przemoczenie, co w połączeniu ze słabym odciągiem może doprowadzić do katastrofy.

Użycie nieodpowiednich padów (tzw. agresywnych) może z kolei doprowadzić do porysowania parkietu. W przypadku małych powierzchni, być może zasadne będzie zaproponowanie klientowi starego sposobu ręcznego dbania o parkiet. Przejście się po sali gimnastycznej, zlokalizowanie nawarstwień, ręczne ich usunięcie za pomocą delikatnych skrobaków.

Konserwacja posadzek sportowych

Właściwa codzienna konserwacja boiska sportowego, nie polega na tym, aby utrzymywać je zdatnym do użycia tylko krótko okresowo. Plan konserwacji powinien być długookresowy, bo tylko takie postępowanie zapewni odpowiednią pielęgnację.

Co z tego, że na drewno nałożymy środki zabezpieczające, jeżeli będziemy robić to na zniszczoną, podrapaną podłogę. Nakładania powłok ochronnych na parkiet, przy braku usunięcia starych zabrudzeń, będzie skutkowało utrwaleniem tych drugich. W rezultacie podłoga nie będzie wyglądała dobrze.

Większość producentów parkietów sportowych zaleca ich konserwację minimum raz w roku. Czasami z powodów finansowych nie jest to wykonywane.

W przypadku obiektów, które nie wykonują corocznej powtórnej konserwacji, jeszcze ważniejsze jest, aby sprzątać sale codziennie.

Jeśli obiekt nie będzie na bieżąco utrzymywał podłogi w dobrym stanie to przykładowo po ośmiu latach użytkowania parkiet będzie nadawał się do cyklinowania, co jest pięciokrotnie droższe.

Masz pytania? Zadzwoń do mnie: +48 508 017 831 lub napisz:  info@multi-matic.pl

urządzenia czyszczące multi-matic.pl
3.1/5 - (52 votes)
Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?




+48 508 017 831



info@multi-matic.pl
Zobacz także: