Ekologiczne czyszczenie piekarnika parą – naturalne i skuteczne myjki parowe

W tym artykule przeczytasz

Czy da się wyczyścić piekarnik nie używając chemii i szkodliwych dla zdrowia preparatów? Okazuje się, że tak i można to zrobić całkowicie ekologicznie, sprawnie i skutecznie. Można to zrobić z pomocą myjki parowej, która cieszy się dobrymi opiniami z racji jej wszechstronnego zastosowania. Gorąca para wodna jest znakomitym rozpuszczalnikiem tłuszczu, który pozostaje na ściankach piekarnika podczas pieczenia ulubionych potraw.

Wykorzystanie pary wodnej do usuwania zabrudzeń tłuszczowych ma swoją długą tradycję i służy ludziom nie tylko w warunkach domowych. Gorąca para pod ciśnieniem jest wykorzystywana od dawna w zakładach spożywczych, gdzie dzielnie stawia czoła zabrudzeniom produkcyjnym.

Domowe sposoby czyszczenia piekarnika

Zanim opiszę procedurę mycia za pomocą myjki parowej, warto napisać kilka słów dla tych wszystkich, którzy nie mają domowych myjek parowych, nie mówiąc o parownicach profesjonalnych.

Pierwszą i podstawową zasadą w utrzymywaniu piekarnika w dobrej kondycji jest regularne jego czyszczenie, po każdorazowym użyciu. Porada być może wydaje się banalna, ale działa.

Przypalony tłuszcz, resztki jedzenia poprzywierane do blachy, pozostałości na ściankach i szybie piekarnika – to widok znany szczególnie dla Pani Domu. To wszystko powoduje, że pozostawienie czyszczenia piekarnika do przysłowiowego kolejnego razu, da nam efekt nawarstwienia.

Co za tym idzie, każdorazowe zaniedbanie, spowoduje że będziemy musieli poświęcić więcej pracy na jego doczyszczenie. O wiele łatwiej na bieżąco usuwać tłuszcz, niż robić to raz na rok, nieprawdaż?

Soda oczyszczona – sposób naszych mam na walkę z brudnym piekarnikiem

Podobnie jak przy czyszczeniu materacy można przy walce z brudem wykorzystać sodę.

Jak zrobić to prawidłowo?

Moim zdaniem, najlepiej rozpuścić ja w wodzie, w sposób, który zapobiegnie jej spływaniu po nałożeniu. Musimy użyć tyle sody i pasty aby uzyskać dość gęstą pastę, którą będziemy w stanie nałożyć na blachy i ścianki piekarnika. Do takiej mikstury można dodać kila kropel np. cytrynowego płynu do mycia naczyń, w celu uzyskania przyjemnego zapachu i lepszego efektu.

Taką pastę starannie rozsmarowujemy na blach i wnętrzu piekarnika i zostawiamy na kilka minut aby mieszanina miała czas zadziałać. Następnie za pomocą szorstkiej strony gąbki do mycia naczyń lub druciaka zabieramy się do pracy.

Idę o zakład, że widok czarnej gąbki i wody nieprzyjemnie Was zaskoczy. Po skończonej pracy, do miski wlewamy sobie ciepłą, czystą wodę i dokładnie zmywamy cały piekarnik. Możemy go również wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.

A teraz pora przejść na wyższy i znacznie wygodniejszy sposób czyszczenia piekarnika za pomocą pary wodnej wytwarzanej przez parownicę.

Film przedstawiający czyszczenie piekarnika parownicą Tecnovap EVO 304 24/7

Piekarnik z funkcją samooczyszczenia – czy warto?

Nowoczesne piekarniki oferują nam pomoc w czyszczeniu przez tzw. funkcję samooczyszczania.  

Wyróżniamy kilka sposobów na samoczyszczenie:

  • Piekarniki z funkcją pyrolizy – pyroliza, czyli funkcja, która powoduje nagrzania piekarnika do temperatury około 500 st. C. i tym samy spalenie fizyczne resztek pozostałych po pieczeniu.  
  • Piekarniki z wkładami katalitycznymi ­– wkłady katalityczne to specjalne, porowate wkłady mocowane na ściankach bocznych piekarnika, pokryte emalią katalityczną. Ich działanie sprowadza się do wyłapywania cząstek brudu i spalania, podobnego jak w pyrolizie, ale przy użyciu mniejszej temperatury. Taki efekt czyszczący jest uzyskiwany samoczynnie przy pieczeniu w temperaturze powyżej 200 st C.
  • Piekarnik z możliwością gotowania na parze – to nowoczesne rozwiązanie, przydatne w pieczeniu, naśladujące piece konwekcyjno – parowe instalowane w restauracjach. Z zasady gotowanie na parze przyspiesza proces pieczenia i ma za zadanie chronienie potraw przed nadmiernym wysuszeniem. Piekarniki parowe, mogą jednak parować swoje wnętrze bez użycia potraw i działać na osiadły brud dzięki sile pary wodnej i temperaturze.

Wszystkie automatyczne sposoby czyszczenia piekarników nie są jednak doskonałe. Zarówno podczas pyrolizy jaki i katalizy, istnieje konieczność ręcznego zebrania powstałych po spalaniu popiołów. Dodatkowo, powstający przy spalaniu zapach, powoduje, że nie jest to najprzyjemniejsze odczucie zmysłowe.

Ekologiczne czyszczenie piekarnika za pomocą myjki parowej

Dlaczego warto sięgnąć po parownice do czyszczenia piekarnika?

Powodów jest kilka, ale najważniejsze z nich to:

  • wysoka temperatura pary – para wytwarzana przez parownice przemysłowe dochodzi do 180 st C i znaczenie przekracza temperaturę pary uzyskiwaną w piekarniku parowym. Brud znaczenie łatwiej wtedy emulguje
  • akcesoria wspomagające czyszczenie – są to takie rzeczy, jak mała szczoteczka nylonowa lub stalowa zakładana na końcówkę lancy parowej. Można używać druciaków. Uzyskujemy, więc podwójny efekt w postaci działania temperatury i czyszczenia mechanicznego.
  • łatwość stosowania – urządzenie parowe, jesteśmy w stanie bardzo szybko podłączyć i sprawnie wykonać pracę. Daje to nam oszczędność czasu.

Wniosek

Czy mycie parowe jest idealne? Zdecydowanie ma więcej zalet niż pozostałe sposoby czyszczenia piekarnika opisane w tym poradniku.

Oczywiście jakość i efektywność mycia w dużej mierze zależy od wyboru parownicy, ale praktycznie zawsze ma swoje uzasadnienie. Poniżej kilka propozycji myjek parowych, do domu i do użytku profesjonalnego, które z powodzeniem wykorzystasz przy doczyszczeniu piekarnika i nie tylko. Myjki parowe mają wszechstronne zastosowanie.

Najlepsze myjki do używania w domu:

[show_products product=”2195,2206,360″]

Najlepsze myjki dla hoteli i gastronomii:

[show_products product=”298,530,444″]

[wp_ad_camp_1]

W celu zamówienia myjki parowej do czyszczenia piekarnika napisz do mnie: [email protected] lub zadzwoń, abym udzielił porady na temat doboru urządzenia. Telefon: +48 508 017 831

[kkstarratings]

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?
+48 508 017 831
Tagi:
Zobacz także: