Zarówno szorowarka jak i froterka to jednotarczowe maszyny czyszczące do podłóg. Maszyny te wykorzystywane są w profesjonalnym sprzątaniu. Ich konstrukcja i możliwości sprawiają, że są one nie zwykle popularnymi urządzeniami do czyszczenia i pielęgnacji nie tylko podłóg, ale i posadzek. Atrakcyjna cena powoduje, że są one nabywane, jako jedne z pierwszych maszyn w firmach sprzątających. Dlaczego warto kupić szorowarkę i czyścić nią podłogi. Z tego poradnika dowiesz się, także co odróżnia ją od froterki?
Do czego służy szorowarka jednotarczowa?
Szorowarka jednotarczowa jest urządzeniem przeznaczonym do intensywnego doczyszczania zabrudzonych powierzchni podłogowych. Zaprojektowana została na relatywnie nieduże powierzchnie, z uwagi na to że jest prowadzona ręcznie. Zamocowana na końcu szorowarki szczotka, wiruje wokół własnej osi, co w połączeniu z łagodnymi ruchami operatora, pozwala przesuwać ją bez wysiłku po podłodze.
Szczotka zamocowana na jej spodzie, osiąga obroty rzędu 150 – 350 obr./min. I z taką prędkością szczotka za pomocą nylonowego włosia szoruje podłogi. Czy możecie wyobrazić sobie jak dużo ludzkiego wysiłku potrzeba, żeby równie skutecznie, bez użycia takiej maszyny doczyścić posadzkę przemysłową w małym warsztacie mechanicznym lub płytki, które posiadają mikropory.
Sprawdź szorowarki jednotarczowe do podłóg producenta Viper i Nilfisk
Ranking najlepszych szorowarek
Jakie szorowarki i polerki do czyszczenia polecamy? Poniżej w naszym rankingu znajdziecie kilka modeli dostępnych w dobrych cenach:
[show_products product=”765,776,790″]
Do czego służy froterka (inaczej polerka)?
Polerka jest również urządzeniem jednotarczowym, wykorzystywanym jednak w celu nadania blasku (czyli wyfroterowania) wyczyszczonej uprzednio podłogi. Froterka tym różni się od szorowarki, że pracuje w dużo większym zakresie obrotów tj ok. 1500obr./min.
Tak wysoka prędkość tarczy ma sprawić, że posadzka nabierze blasku, a użyta chemia, w procesie polimeryzacji wysoką temperaturą, pozostawi warstwę ochronną przed ponownym zabrudzeniem. Froterkę obsługuje się w podobny sposób jak szorowarkę do podłogi, lekko unosząc ramię urządzenia.
[wp_ad_camp_1]
Dlaczego początkująca firma sprzątająca powinna mieć szorowarkę?
Szorowarka popularnie zwana jednotarczówką jest podstawową maszyną do czyszczenia podłóg, której zakup nie wymaga dużych funduszy. Już za około 3 000 zł można mieć maszynę, z którą doczyścisz podłogi u Twoich pierwszych klientów.
Nie można zapominać również, że w przypadku kiedy Twoja firma zajmuję się praniem dywanów lub prowadzi pralnię dywanów, szorowarka jest narzędziem absolutnie koniecznym do prawidłowego wykonania czyszczenia dywanów. Za pomocą szybkich ruchów, szamponuje, usuwa plamy i podnosi runo dywanów do góry.
Jak zacząć czyścić podłogi szorowarką na przykładzie Viper LSU 160?
Praca z szorowarką jest pracą łatwą, aczkolwiek niedoświadczone osoby mogą mieć z tym początkowo mały problem. Aby zacząć pracę w pierwszej kolejności trzeba założyć szczotkę lub pad (B) do czyszczenia. Odchylamy szorowarkę do tyłu, do momentu kiedy będziemy mieli dostęp do komory szczotki (A).
Następnie zakładamy szczotkę mocując ją odwrotnie do ruch wskazówek zegara. Kiedy talerz szczotki zablokuje się głowicy szorowarki, stawiamy ją do pionu. Zawsze możesz napisać do naszej firmy po pomoc: info@multi-matic.pl.
Po zamocowaniu szczotki lub trzymaka padów, przychodzi czas na uruchomienie urządzenia.
- Przełącznik bezpieczeństwa/ Blokada
- Uchwyt operatora
- Dźwignia podawania wody/detergent
- Zbiornik na wodę z detergentem
- Gniazdo do akcesoriów (np. pianownicy)
- Dźwignia zwolnienia ramienia/ ustawienia pozycji roboczej
- Dźwignia uruchamiająca szorowarkę
Po wygodnym ustawieniu urządzenia w pozycji roboczej za pomocą dźwigni (6), trzeba wcisnąć czerwony guzik na szczycie (1) i podnieść do góry dźwignię (7).
Szorowarka zacznie pracować. W tym momencie, jeżeli jesteś jeszcze mało doświadczony, może występować problem ze sterowaniem maszyną. Na początku może wydawać Ci się, że jeździ ona jak chce. Lekarstwem na to jest wykonywanie bardzo łagodnych ruchów góra/dół.
Zobaczysz jak lekko pracuje się z szorowarką.
Z szorowarką można pracować zarówno na szczotkach, które są najpopularniejsze przy doczyszczaniu lub na padach, których używamy kiedy chcemy np. zedrzeć starą powłokę zabezpieczającą lub delikatnie umyć podłogę.
Poniżej podaję jakie kolory padów można dokupić do szorowarek. W zależności od koloru są one bardziej lub mniej agresywne, co można porównać do grubości papieru ściernego. I tak, białe są najmniej szorujące, czarne najbardziej agresywne.