Jaki odkurzacz piorący do dywanów i tapicerki? Przewodnik dla początkujących

W tym artykule przeczytasz

Wszyscy posiadamy w domu meble tapicerowane, czyli kanapy, sofy, fotele i krzesła. Bardzo dużo osób, posiada również dywany. Część z nas w swoich sypialniach położyło wykładziny dywanowe, aby rano było nam miło wstawać z łóżka. Firmy takie jak hotele, biura czy instytucje publiczne również posiadają wykładziny dywanowe w pokojach czy salach konferencyjnych. Powstaje pytanie – Jak to sprawnie i dobrze wyczyścić?

Zanim zaczniesz pranie, czyli jaki dywan posiadasz?

Wyróżniamy kilka rodzajów dywanów. Wszystkie z nich muszą być okresowo czyszczone, aby zachować świeżość i komfort korzystania z nich.

Najpopularniejsze obecnie w Polsce dywany to:

 • dywany polipropylenowe
 • dywany poliamidowe
 • dywany poliestrowe

Decydując się na pranie dywanu w swoim domu, zazwyczaj będziesz miał do czynienia z takim typem dywanu.

Dywany naturalne, czyli wykonane z naturalnych włókien, kupowane są rzadziej ze względu na ich wysokie ceny.

Piorąc dywany naturalne takie jak wełniane, bawełniane czy jedwabne pamiętajmy o tym, żeby ze szczególną ostrożnością do nich podchodzić.

Są one najbardziej narażone na fałdowanie czy problemy ze stabilnością kolorów.

Domowe sposoby czyszczenia tapicerki i dywanów

Jeżeli twoje meble wymagają gruntownego czyszczenia najprawdopodobniej profesjonalny odkurzacz piorący stanie się koniecznym zakupem, ale kiedy posiadasz lekkie zabrudzenia, może okazać się, że domowe sposoby na czyszczenie tapicerki okażą wystarczające.

jak wyczyścić dywan domowymi sposobami

4 skuteczne pomysły na usunięcie plam i odświeżenie tapicerki:

 • Domowe suche wiórki – suche wiórki są jedną z profesjonalnych metod na pranie dywanów i wykładzin dywanowych. Wykorzystują one właściwości mydła, które zawiera surfaktanty, czyli związki powierzchniowo czynne, absorbujące brud. Aby zrobić domowe „suche wiórki” należy zmieszać płatki mydlane z odrobiną mąki ziemniaczanej. Taką bazę należy rozrzucić po dywanie, wetrzeć szczotką, a następnie odkurzyć.
 • Soda oczyszczona – ten środek używany przez gospodynie domowe, znajduje się w każdej kuchni i sprawdza się praktycznie od zawsze jako baza do czyszczenia piekarników albo czyszczenia materacy. Wystarczy zmieszać sodę z odrobiną płynu do naczyń i nałożyć na plamę.
 • Proszek do prania – na powierzchniach bawełnianych, można nanieść niewielką ilość proszku i delikatnie za pomocą zwilżonej gąbki go rozetrzeć. Nadmiar proszku zebrać i wyszorować plamę do chwili, gdy zabrudzenia znikną
 • Wypożyczalnia odkurzaczy piorących – w domowych warunkach, gdy nasze dywany lub tapicerka są zabrudzone silniej, do tego plamy nie występują pojedynczo, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z odkurzacza piorącego, który zrobi za nas pracę. Wypożyczenie nie kosztuje dużo, a do okresowego czyszczenia, nic nie pomoże nam lepiej rozprawić się z mocno brudnym dywanem.

Profesjonalne odkurzacze piorące – wodny czy parowy?

Jeżeli szukasz odkurzacza do zadań profesjonalnych, który ma być używany często, domowe sposoby zapewne nie będą Cię interesowały.  

Do zadań profesjonalnych potrzeba odpowiedniego sprzętu, który podoła ciężkiej pracy.

W jaki odkurzacz warto zainwestować pieniądze?

Na rynku są dostępne różne modele odkurzaczy:

 • Odkurzacze piorące wodne
 • Odkurzacze piorące parowe
 • Odkurzacze piorące pianowe

Wszystkie wymienione typy odkurzaczy piorących są określane jako odkurzacze ekstrakcyjne. Oznacza to, że wszystkie one łączone są z jednostkami odciągającymi brud wytworzony podczas prania, czyli de facto odkurzaczami do wciągania wody.

[wp_ad_camp_1]

Na potrzeby tego poradnika omówię najpopularniejsze odkurzacz piorące, czyli wodny i parowy.

Jakie parametry odkurzacza do prania dywanów są ważne?

Do prania dywanów, nie polecam odkurzaczy parowych, z tego powodu, że para nie jest w krótkim czasie przeniknąć przez całą grubość dywanu. Takim odkurzaczem możemy odświeżyć dywan, ale jego profesjonalne wyczyszczenie może się nie udać.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru odkurzacza piorącego do dywanów?

 • Pojemność zbiornika na wodę czystą i brudną – małe odkurzacze na wodę oferują mało miejsca wodę, co będzie skutkować częstym napełnianiem i opróżnianiem zbiorników. Zapewniam Cię że przy częstszym użytkowaniu ciągła wymiany wody jest irytująca
 • Konstrukcja odkurzacza – sprawdź z jakiego materiału wykonany jest odkurzacz. Najtańsze odkurzacze piorące, wykonane są z bardzo słabego PCV, co nie wróży długiemu użytkowaniu, szczególnie jeżeli masz pracowników
 • Siła ssania i moc turbiny – siła ssania i moc silnika są tożsame. Dobrze, żeby kupując odkurzacz miał on min. 1000W
 • Budowa akcesoriów – zobacz, jakie ssawki i końcówki oferowane są z Twoim odkurzaczem. Czy są one wykonane z metalu, plastiku czy aluminium. Najtrwalsze są zawsze końcówki wykonane z metalu.
 • Zintegrowana turboszczotka – niezwykle ważny element, stanowiący w dużej mierze o sukcesie wyprania dywanu. W profesjonalnych pralniach dywanów, poddawane są one w pierwszej kolejności szorowaniu, za pomocą szorowarki do podłóg. Dopiero po nałożeniu chemii i wyszorowaniu poddawane są ekstrakcji.

Na rynku są dostępne zintegrowane odkurzacze piorące jak Bissell Big Green, które w przeciwieństwie do większości odkurzaczy proponują pranie dywanów nie z pomocą ssawy, a za pomocą łatwego przesuwania na dywanie, podobnego do odkurzania. Zobacz filmy, jak można łatwo wyczyścić dywan.

Polecane odkurzacze piorące w naszym rankingu:

[show_products product=”854,833″]

Opinie o odkurzaczach parowych – czy warto go kupić?

Moja firma Multi-Matic.pl zajmuje się sprzedażą profesjonalnych odkurzaczy parowych od prawie 10 lat. Znam dużo zalet i miejsc, w których można wykorzystać takie urządzenia czyszczące. Znam również miejsca, w których odkurzacze parowe nie zdają egzaminu. Na rynku dostępne są różne odkurzacze na parę wodną, ale jest kilka cech, które mogą podpowiedzieć nam czy warto w taki sprzęt inwestować.  Oczywiście inne są kryteria wyboru dla firm, a inne dla osób indywidualnych, które będą używały ich okazjonalnie.

Parowe odkurzacze piorące nie przemaczają pranej powierzchni, dezynfekują ją i pozwalają pozbyć się niechcianych gości takich jak roztocza, o których wcześniej był już artykuł na tym blogu. Oferują więc krótki czas schnięcia w porównaniu do odkurzaczy na wodę.

Gdzie sprawdzi się odkurzacz parowy?

Odkurzacze parowe sprawdzają się do prania tapicerek i obić tapicerskich, ze względu na możliwość penetracji pranej powierzchni przez parę wodną. Para wodna, w odniesieniu do dywanów, nie sprawdza się, z racji ich grubości i zwiększonemu zapotrzebowaniu na wilgoć, potrzebną do wywabienia brudu. Zresztą pisałem już wcześniej o tym.

Jest jednak szereg instytucji, takich jak myjnie samochodowe, firmy sprzątające, hotele, motele, restauracje, dla których zakup odkurzacza parowego może być świetną inwestycją. Oprócz możliwości wyczyszczenia krzeseł w restauracji, bez zbędnego przemaczania,  urządzenia takie mogą być wykorzystane do prac w kuchni czy łazience.

Jakie cechy powinien posiadać dobry odkurzacz parowy?

 • Wydajność – produkcja pary w kg/h. Parametr ten mówi nam o tym jak intensywnie para będzie uderzała o praną powierzchnię. Nie ma sensu, aby parametr ten przekraczał wartość 4kg/h na godzinę.
 • Moc turbiny ssącej – dobrze, żeby tak samo jak w przypadku odkurzaczy wodnych, silnik ssący posiadał moc min.1000W
 • Akcesoria – dobry odkurzacz powinien posiadać szereg końcówek, które będą mogły być wykorzystywane podczas inny prac związanych ze sprzątaniem

Polecane odkurzacze parowe dla profesjonalistów w naszym rankingu:

[show_products product=”328,316,281″]

Jeżeli poszukujesz profesjonalnego odkurzacza do prania dywanów, tapicerki czy innych powierzchni, napisz do mnie [email protected] lub zadzwoń  +48 508 017 831. Razem dobierzemy najlepszy model. 

[wp_ad_camp_1]

[kkstarratings]

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?
+48 508 017 831
Tagi:
Zobacz także: