Myjka parowa do czyszczenia materaca – czy to dobry wybór?

czyszczenie-parowe-materaca
W tym artykule przeczytasz

Każdy z nas posiada w domu materac, na którym spędza bardzo dużą część swojego życia, nie będąc nawet tego świadomy. Badania naukowe mówią, że człowiek przesypia średnio około 20 lat!!! Czy nie jest to powód, żeby zainteresować się jakością swojego snu?

Materac do spania nie jest wymieniany często. Ot jeszcze jeden mebel w domu, który jest użytkowany. Nie mniej jednak, częstotliwość jego użytkowania ma znaczenie. Nie tylko z punktu konstrukcji tego mebla, ale także z punktu widzenia jego czyszczenia i pielęgnacji.

Na rynku jest wiele środków chemicznych do czyszczenia materacy, ale czy na pewno warto inwestować swoje środki w detergenty, które mogą podrażniać i pogarszać jakość snu? A może do pielęgnacji materacy warto rozważyć zakup myjki parowej?

[toc]

Czego dowiesz się z artykułu?

 1. Zasada działania. Czym różni się myjka profesjonalna od domowej?
 2. Domowe sposoby czyszczenia materaca.
 3. Jak czyścić materac za pomocą myjki parowej?
 4. Co jeszcze zyskujemy używają myjkę parową do czyszczenia materaca?
 5. Jaką myjkę parową kupić?

czyszczenie parowe materaca

Czym różni się myjka profesjonalna od domowej? Zasada działania.

Większość parowych urządzeń czyszczących ma taką samą zasadę działania. Woda dolewana jest albo do zasobnika wody albo bezpośrednio do bojlera, czyli miejsca, w którym za pomocą grzałek jest podgrzewana do temperatury ponad 100 st C, a następnie za pomocą elementów spustowych (elektrozaworów).

Profesjonalne myjki parowe producenta Tecnovap wykonane są właśnie z tych dwóch niezależnych elementów tj. zasobnika wody i bojlera. Nie jest to jednak ostateczny wyznacznik „profesjonalności”. Urządzenia profesjonalne zbudowane są także z innych bardziej wytrzymałych materiałów.

Dlaczego myjki domowe są dużo tańsze od profesjonalnych?

Materiały, z których zbudowane są myjki parowe domowe, charakteryzują się niższym kosztem zakupu i uproszczoną budową. W myjkach domowych, najczęściej bojler wykonany jest z aluminium. Jest to o wiele tańszy materiał niż stal nierdzewna, używana w myjkach parowych profesjonalnych.

Element grzewczy w urządzeniach domowych wspawany jest na stałe. W przypadku awarii takie urządzenia rzadko są naprawiane. Myjki parowe profesjonalne często wytwarzają też o wiele więcej pary (liczonej w kg/h) niż domowe. To w szczególności te wartości sprawiają, że użycie myjek domowych w profesjonalnych pracach staje się niemożliwe i są one dużo tańsze.

Domowe sposoby czyszczenia materacy

Domowe sposoby na czyszczenie mają swoje zalety. Nie potrzebują specjalistycznego sprzętu i używają łatwo dostępnych składników, aby usunąć plamy.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych metod jest użycie sody oczyszczonej. Soda, czyli inaczej wodorowęglan sodu to jeden z najpopularniejszych składników myjących wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Właściwości i zastosowanie sody jest dużo większe, ale skupmy się tutaj na jej właściwościach w czyszczeniu materacy.

Aby pozbyć się plam z materaca należy nałożyć jej cienką warstwę na czyszczoną powierzchnie, a następnie miejsca szczególnie brudne delikatnie wyszczotkować. Taki manewr ma na celu jak najlepsze dotarcie składnika czyszczącego w zakamarki zagnieżdżonego brudu. Tak potraktowany materiał musi też odpocząć kilka godzin, a soda wchłonąć wilgoć, brzydkie zapachy i plamy. Po skończonym czyszczeniu trzeba jeszcze tylko odkurzyć materac.

Niestety podany sposób na uzyskanie czystości nie jest zawsze skuteczny. Co więc robić, gdy ta metoda zawiodła?

Jak czyścić materac za pomocą myjki parowej?

Wtedy możemy wykorzystać przeciwnika wagi ciężkiej, czyli myjkę parową! Na początku dobrym pomysłem jest użycie odkurzacza i porządne odkurzenie materaca. Pierwsze pozbycie się odrobinek kurzu, włosów, brudu spowoduje, że czyszczenie parowe, będzie bardziej efektywne. Zawarta w parze woda, nie będzie rozpuszczała się w brudzie.

Jeżeli już odkurzyliśmy materac, możemy zabrać się za zasadnicze czyszczenie. Na trójkątną szczotkę, zakładamy czystą ściereczkę z mikrofibry. Włączamy parę i zaczynamy pracę. Powoli przesuwamy końcówkę po materacu. Im wolniej przesuwamy tym wyższą temperaturą oddziałujemy na materac.

Temperatura pozwala nam usunąć roztocza, pozbyć się pluskiew i innych niekorzystnych dla naszego zdrowia mikrobów. Proponowana trójkątna szczotka, na którą zakładamy mikrofibrę, ma sprytny klips, który podtrzymuje ściereczkę na miejscu, podczas przesuwania jej po materacu.

Odkurzacz parowy do czyszczenia materaca

Innym sposobem na gruntowne czyszczenie materaca jest użycie odkurzacza parowego profesjonalnego. Odkurzacz parowy różni się tym od myjki parowej, że ma dodatkową funkcję, czyli wyciąganie powstałych po czyszczeniu parowym zanieczyszczeń.  O ile w przypadku samej nakładki, możemy mówić o dezynfekcji materaca, o tyle w przypadku użycia ssawki piorącej, mówimy o praniu ekstrakcyjnym.

Pranie takie polega na jednoczesnym nastrzeliwaniu gorącej pary pod ciśnieniem wraz z jej odsysaniem. Taka metoda czyszczenia materaca jest polecana dla materacy, gdzie oprócz zwykłego dbania o higienę, potrzeba również usuwania plam.

zyszczenie parowe mebli tapicerowanych

Co jeszcze zyskujemy kupując myjkę parową do mycia materaca?

Decydując się na zakup myjki parowej możemy wykorzystać jej możliwości do bezpiecznego, wolnego od detergentów czyszczenia interesujących nas przestrzeni. Czyszczenie materacy to tylko jedno z wielu zadań, które możemy robić myjką parową.

Do czego jeszcze można użyć myjki parowej?

 • do mycia okien
 • do mycia podłóg
 • do mycia łazienek
 • do mycia kuchni
 • do czyszczenia dywanów
 • do mycia piekarników
 • do mycia glazury
 • do usuwania kamienia

Więcej: myjka parowa – zastosowanie

Zakup parownicy, może pomóc, więc w wielu aspektach codziennego dbania o czystość nie tylko materacy, ale wszystkich rzeczy, które wymagają cyklicznego mycia i sprzątania.

Jaką myjkę parową kupić do czyszczenia materaca?

W zależności czy zamierzamy używać parownicy w warunkach domowych czy profesjonalnych, warto zainwestować w sprzęt, za który nie przepłacimy, ale będziemy w stanie za jego pomocą spełnić nasze cele. Poniżej przedstawiam kilka propozycji. Są one zarówno budżetowo dostępne dla pomysłowej Pani domu, jak i dla menadżera hotelu, dla którego czystość i dezynfekcja materacy hotelowych to część obowiązków.  

 

Zapraszamy do składania zamówień.

urządzenia czyszczące multimatic

4/5 - (4 votes)
Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?
+48 508 017 831
Zobacz także: