Powtarzające się pytania klientów na temat parownic (myjek parowych), skłoniły mnie do napisania krótkiego artykułu, w którym postaram się udzielić Wam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zastosowanie myjek parowych jest naprawdę olbrzymie, ale tradycyjnie, największą ilość zapytań dostaję odnośnie tematów, które nigdy się nie zdezaktualizują.
Jaka myjka parowa – który model jest najlepszy?
Najlepsza jest ta parownica, która spełni swoje zadanie. Każde zadanie wymaga indywidualnego podejścia. Najlepsza myjka parowa do okien wcale nie musi być najlepszą myjką do prania tapicerki. Ciężko sobie wyobrazić, że najlepsza myjka parowa przemysłowa, ważąca 100 kg będzie sprawdzała się do mycia okien na 10 piętrze, w bloku, który na dodatek pozbawiony jest instalacji siłowej.
Myjka parowa nie musi być droga, ale jeżeli myślicie o urządzeniu skutecznym, to musi ono kosztować więcej niż myjki w marketach po 300 zł. Zobacz poradnik, jaką myjkę parową kupić?
Czy myjka parowa jest skuteczna?
Czyszczenie parowe to czyszczenie wysokotemperaturowe. W sprzątaniu, często jest tak, że temperatura ułatwia pozbycie się zanieczyszczeń. Znam obszary, których czyszczenie parowe jest skuteczne, ale i takie w których średnio daje sobie radę. I nie chodzi tu o samo usuwanie zabrudzeń, tylko o czas konieczny do wyczyszczenia. Dużo osób zapomina, że parownice służą głównie do doczyszczania, a nie czyszczenia. Różnica, niby nie wielka, ale w praktyce ma olbrzymie znaczenie.
Czy myjka parowa może myć panele?
Czy mogę bezpiecznie umyć parownicą panele? Czy im się nic nie stanie? Czy nie zamoczę ich. Te pytania zadajecie dość często. Panele są wykonane z tworzywa sztucznego, odpornego na wysoką temperaturę. Myjąc panele, zazwyczaj korzystamy z mopa parowego, który nie wytwarza wysokich temperatur. Jednym zagrożeniem przy myciu parowym paneli są nieszczelności w konstrukcji samej podłogi. Im więcej szczelin i szpar, tym większe niebezpieczeństwo dostania się pomiędzy nie wody. Tylko idąc tym tropem i zwykłym mopem nie można by myć podłogi. Dlatego para wodna jako taka jest bezpieczna dla paneli w Twoim domu.
Więcej: mycie parowe elewacji i paneli.
Czy myjka parowa usuwa kamień?
Tak. Myjka parowa usuwa kamień, ale tylko w połączeniu z akcesoriami. Sama para wodna, może jedynie ukruszyć odpadające resztki kamienia. Doczyścić najlepiej kamień można z małą szczoteczką i druciakiem.
Czy myjką parową można myć okna?
Temat tak stary jak sama parownica. TAK! Para wodna świetnie sprawdza się przy myciu okien. Rozpuszcza tłuszcz, zbiera brud. Konieczna do tego jest myjka parowa do szyb i mikrofibra do wytarcia ramy. Można też myć okna za pomocą lancy parowej. Co kto lubi. Dowiedz się, jaka myjka do mycia okien?
Czy myjką parową można myć ściany?
Ściany można myć za pomocą parownicy tak samo jak okna. Dowiedz się więcej: jaka myjka do mycia ściany?
Parownicami myjemy ściany z glazury czy paneli. Nie myjemy ścian malowanych farbami, czy to akrylowanymi czy to lateksowymi. Pod wpływem temperatury kolor może schodzić. Warto nadmienić, że parownice kupowane są przez biura konserwacji zabytków do ściągania starych powłok malarskich…Więcej: myjki parowe do konserwacji zabytków.
Czy myjka parowa usunie pluskwy?
Tak, ale nie każda. Warto wiedzieć, że pluskwy, w każdej postaci, poczynając od jajeczek po dorosłe osobniki giną w temperaturze około 60 st. C. Tanie myjki parowe z marketu, nie są w stanie w sposób ciągły wytworzyć pary, która unicestwiłaby te owady. Temperatura pary ma ścisłą korelację z ciśnieniem. Im wyższe ciśnienie tym wyższa temperatura. Tanie myjki parowe, o ciśnieniu 2 do 4 bar, nie mają szans na skuteczne usunięcie tych pasożytów. Wybierając myjkę do zwalczania pluskiew wybierajcie te z ciśnieniem, np 8 bar. Dowiedz się, jak pozbyć się pluskiew? Zobacz myjki parowe 8 bar i ranking z cyklu: myjka parowa na pluskwy 8 bar.
Jaka myjka parowa do fug?
Czyszczenie fug nie jest szczególnie wymagającym zajęciem dla parownicy. Do tego typu celów wystarczą nawet najsłabsze urządzenia, choć trzeba powiedzieć, że będzie miało to swoje odzwierciedlenie w szybkości pracy. Mała wydajność równa się wolniejsza praca.
Jaka myjka parowa do tapicerki?
Myjka parowa do tapicerki czy odkurzacz parowy? Jeżeli waszym celem jest tylko odświeżenie tapicerki, wystarczy myjka parowa. Wystarczy podłączyć odpowiednią końcówkę do odświeżania tapicerki i zacząć nią pracować. Jeżeli jednak zależy wam na dogłębnym praniu tapicerki, to wtedy musicie wybrać spośród odkurzaczy parowych. Odkurzacz parowy nie tylko nawilży powierzchnię tapicerki, ale także wyciągnie z niej wszystkie pozostałości.
Jaka woda do myjki parowej?
Woda stosowana do myjek parowych powinna być wodą miękką, czyli pozbawioną wapnia. W dużych zakładach przemysłowych jest ona nazywana wodą kotłową. Co jednak, gdy posiadamy wodę twardą? Parownice Tecnovap jako jedyne na świecie posiadają opatentowany system samoodkamieniania. Specjalna budowa grzałek powoduje, że kamień opada z nich na dno. Jeżeli więc posiadacie twardą wodę, to zakup takiej parownicy, na pewno pomoże Wam w dbaniu o jej stan.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Do parownic nie zaleca się stosowania wody demineralizowanej. Z powodu wysokiego stopnia jej czystości, jest ona dosyć agresywna, co ma negatywny wpływ na żywotność grzałek.
Czy do myjki parowej można wlać płyn? Jeśli tak, to jaki płyn?
Do myjki parowej można dolać płyn, tylko w przypadku, gdy posiada ona dedykowany zbiornik na chemię. W żadnym przypadku nie wlewamy chemii do zbiornika z wodą, lub bezpośrednio do bojlery. Może to spowodować uszkodzenie parownicy, lub w ekstremalnych wypadkach jej wybuch. Multimatic posiada w sprzedaży dedykowane płyny do parownic.
Czy do myjki parowej można wlać ocet?
Do myjki parowej można wlać ocet, ale tylko w celu jej odkamienienia. Nie pracujmy parownicą na occie.
Poniżej proponowane maszyny parowe do mycia szyb, fug, odpluskwiania, mycia szyb i okien oraz mycia ścian na 8 bar:
Oraz proponowane parowe urządzenia czyszczące 6 bar:
Proponowane urządzenia do prania tapicerki (odkurzacze parowe):