Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2018-04-07 myjnie bezwodne

Jak wybrać mobilną myjnię bezwodną? Dobór sprzętu i technika mycia!

Powoli dochodzimy do analizy najważniejszego pytania, czyli wyboru mobilnej myjni bezwodnej.

Pamiętaj jednak czytelniku, iż wszystkie zawarte w tym poradniku sugestie i podpowiedzi mają za zadanie jedynie pomóc przy tym ważnym wyborze i nigdy nie zastąpią Twojej racjonalnej i chłodnej analizy konkretnych warunków biznesowych dla otoczenia w którym przyjdzie Ci pracować.

Myjnie bezwodne najtańszym sposobem na własną myjnię

Myjnie bezwodne jak już wspominałem na początku, są najprostszym i najtańszym sposobem na nabycie praw właścicielskich do własnej myjni. Wystarczy poszukać w Internecie pod hasłem „bezwodne mycie” i wyskoczy nam kilka linków do firm oferujących takie produkty.

W Polsce, na obecną chwilę najbardziej znanymi markami są Aquafree i Nowet, a produkty te można nabyć za pośrednictwem aukcji internetowych. Warto wspomnieć tutaj, iż produkty do bezwodnego mycia posiada w swojej ofercie również firma APP, właściciel marki S Plus – chyba największej polskiej firmy auto detailingowej.

Niestety produkt APP nie nadaje się do mycia samochodów brudnych, a jedynie lekko zabrudzonych, zazwyczaj komisowych, ponieważ jego gęsta konsystencja bardziej przypomina pastę niż płyn.

Odpowiedź na pytanie o skuteczność bezwodnego mycia jest bardzo skomplikowana.

Można przyjąć, iż bezwodne mycie w warunkach działalności dojazdowej sprawdza się  mniej więcej przez 7 m-cy w roku, czyli gdzieś w granicach 60%. Oczywiście wskaźnik ten nie odzwierciedla potencjału preparatów myjących, bo są one w stanie umyć do 95% aut poruszających się w warunkach miejskich, a więc takie jakie są naszym głównym celem.

Decydując się wyłącznie na myjnię bezwodną godzimy się na fakt, że samochodów ubłoconych poprzez grubą warstwę nie domyjemy. Fakt, ten oczywiście nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem preparaty te powstały w krajach w których klimat daleki jest od naszego, polskiego.

Czy bezwodne mycie rysuje czyszczoną powierzchnię samochodu?

Oczywiście przeszukując fora internetowe na temat bezwodnego mycia spotkacie się z dużą dozą sceptycyzmu. Można znaleźć informacje o tym, iż bezwodne mycie musi rysować czyszczoną powierzchnię. Otóż tutaj z całą odpowiedzialnością chcę dać odpór takim tezom.

Wszystkie wymienione przeze mnie preparaty nie uszkadzają lakieru samochodowego.

Jeżeli powstają mikrorysy to nie różnią się one niczym od mikrozarysowań powstających podczas tradycyjnych technik mycia.

Niestety żadna z technik obecnie wymyślonych przez człowieka nie jest 100% bezpieczna dla samochodu. Jako dowód na to jak mycie może wpływać na wygląd, niech będą nasze domowe przybory kuchenne, które traktujemy z największą dozą ostrożności.

Każdy wie, że po kilku latach nawet najbardziej zadbany zestaw porcelany do kawy jest leciutko zużyty. Sprawa więc sprowadza się faktycznie do samej czynności mycia, i jej efektu niż do używanych środków.

Czy bezwodne mycie jest bezpieczne dla aut?

Jeszcze raz chciałbym tutaj powtórzyć – bezwodne mycie jest jak najbardziej bezpieczne dla samochodów. Dwa preparaty dostępne na polskim rynku – Aquafree i Nowet są dostępne jako płyny w atomizerze.

Vulcanet występuje jako chusteczki nasączone roztworem do bezwodnego mycia.

O ile sam preparat sprawuje się poprawnie, o tyle sposób jego aplikacji jest najmniej życzliwe przyjmowany przez klientów. Mimo, że mycie za pomocą Vulcanet odbywa się na podobnej zasadzie co płynami z atomizerów, to jednak wyciąganie chusteczek z pojemnika przez klientów przyjmowane jest podobnie do wyciągania chusteczek do nosa czy rąk. 

Ile kosztują preparaty do mycia bezwodnego?

Myjnie bezwodne zyskują za to na coraz większej popularności w następstwie swojej dostępności ekonomicznej.

Ceny preparatów do bezwodnego mycia zaczynają się od:

 • 31,25 zł za litr (Fast),
 • 50zł (Aquafree),
 • 60zł (Aquafree Extra Wax)
 • 149zł (Nowet) (ceny na 07/2010). 

Przy większych zakupach dystrybutorzy dają upusty.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Jak dobrać myjnię bezwodną, aby ograniczyć koszty?

Dla większości osób chcących otworzyć myjnię bezwodną z powodu ceny na polu bitwy zostają tylko Fast i Aquafree. Nowet z racji swojego pochodzenia i szeregu pośredników z Australii do Polski ma najwyższą cenę, wiec bez wchodzenia w system franczyzowy jest raczej nie opłacalny.

Wybór między Aquafree i Fast sprowadza się w gruncie rzeczy do zasobności Twojego portfela, i lepszej efektywności uzyskiwanej za pomocą Aquafree, szczególnie tego z większą zawartością wosku. Radzę jednak przed wyborem środka, na którym będziesz pracował zakup każdego z nich. Odczucia subiektywne na pewno pozwolą Ci szybciej podjąć decyzję.

Zakup wyposażenia dodatkowego do myjni bezwodnej – co potrzeba?

Jeżeli wybraliśmy zatem preparat do bezwodnego mycia, musimy zabrać się za skompletowanie pozostałego wyposażenia.

Od czego więc zacząć?

Jeżeli stawiamy się na myjnie mobilną na pewno od zakupu agregatu prądotwórczego.

Bez małego, cichego źródła zasilania będziemy skazani na łaskę i niełaskę klienta, a przecież nie o to chodzi!!! Jako mobilna myjnia powinniśmy być w pełni samowystarczalni. Powinno być jak najmniej próśb o użyczenie.  

Na rynku jest bardzo duży wybór agregatów prądotwórczych w różnych cenach. Zależą one najczęściej od marki producenta i parametrów technicznych.

Nam chodzi jednak o wybór takiego agregatu, który zmieści się bez problemu w samochodzie osobowym (minimum w przypadku bezwodnej myjni mobilnej powinien stanowić samochód kombi).

Czu warto zakupić agregat inwektorowy?

Proponuje w tym miejscu zakup agregatu inwektorowego dostosowanego do posiadanych zasobów finansowych.

Najtańsze są produkcji chińskiej – Kipor, najdroższe japońskie Hondy. Agregaty te charakteryzują małe wymiary, kompaktowa obudowa, cicha praca i stabilność napięcia, które jest szczególnie ważne podczas pracy z odkurzaczem piorącym.

Moc agregatu zawsze powinna być dwa razy większa niż nominalna moc najsilniejszego naszego elektronarzędzia, przeważnie więc odkurzacza.   

Jaki samochód do transportowania myjni bezwodnej?

Decydując się na mobilną myjnię bezwodną warto zawczasu pomyśleć też jakim samochodem będziemy się poruszać. Naszym głównym narzędziem pracy będą preparaty do bezwodnego mycia, ale nie możemy zapominać, iż nie tylko je będziemy przewozić.

Do wykonywania pracy, tak jak już wspominałem będziesz potrzebował agregatu prądotwórczego, a także odkurzacza na sucho/mokro (taki który potrafi zasysać mokre nieczystości i wodę) oraz odkurzacza piorącego.

Na wyposażeniu myjni mobilnej przydałby się także mały kompresor powietrza, który pomoże Ci zdmuchnąć nadmiar piasku albo błota z czyszczonej powierzchni.

Odkurzacza ekstrakcyjnego nie musisz stale posiadać przy sobie, niemniej resztę urządzeń warto mieć. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy klient nie zdecyduję się na odkurzenie samochodu, a nie tylko jego umycie.

Biorąc pod uwagę wymienione elementy, ale także rozwój firmy zalecałbym kupno samochodu dostawczego lub minimum kombi. Decydując się jednak na samochód dostawczy typu Opel Combo, Renault Kangoo gwarantujemy sobie na przyszłość możliwość wykorzystania go do przewozu maszyny parowej. Do samochodu osobowego profesjonalna maszyna nie wejdzie.

Wybierając więc samochód warto mieć na uwadze ewentualny rozwój firmy, ale też należy skalkulować wiek nabywanego auta. Oczywiście samochód można nabyć wykorzystując leasing lub kredyt, ale nawet wtedy warto kupić samochód w miarę sprawny technicznie, który posłuży nam przez kilka lat, bez dokładania.

Mycie mobilne a usterka samochodu

Częstym błędem popełnianym przez osoby zajmujące się mobilnym myciem jest zapominanie, iż w wypadku awarii samochodu następuje awaria całej firmy! A wtedy nie tylko nie zarabiamy, ale także ponosimy koszta. Samochód będzie oprócz tego naszym biurem, i wizytówką. Trzeba więc wybrać tak, aby klient na nasz widok nie odmówił wykonania usługi.

Omówiliśmy więc do tej pory problem samochodu i agregatu prądotwórczego.

Dobór profesjonalnego odkurzacza czyszczącego

Czas zająć się odkurzaczami. Odpowiedź na to pytanie nie jest również prosta. W Polsce przyjęło się, że firma Karcher jest najbardziej wyspecjalizowana w produkcji sprzętu czyszczącego, w tym odkurzaczy.

Nie ujmując nic tej marce, należy jednak zadać pytanie, czy stosunek jakości do ceny jest najlepszy. Moim zadaniem nie jest zachęcanie Państwa do konkretnej marki albo odwrotnie.

Jednak przed decyzją zakupu radzę przewertować dostępne strony internetowe takie jak:

 • www.forum.kosmetykaaut.pl – forum detailingowe

Znajdziecie tu porady, praktyczne wskazówki, z jakiego sprzętu korzystać, jak radzić sobie z trudnymi zabrudzeniami.  Przed zakupem szczególnie odkurzacza piorącego warto porównać ofertę, ale także parametry odkurzaczy takich firm jak Numatic, Nilfisk czy Profchem.

Firmy te są o wiele mniej rozpoznawalne na rynku niż żółto – czarna konkurencja, mają jednak sporo dobrego do zaoferowania.

Zakup odkurzacza ekstrakcyjnego wchodzi w grę oczywiście w wypadku kiedy Twoja myjnia nie zamierza kupić myjki parowej połączonej z odkurzaczem parowym np. Tecnovap Steamtech albo Junior Star Max.

Podobnie sprawa wygląda podczas doboru odkurzacza na sucho/mokro. Przed jego wyborem, radzę zrobić dokładną analizę rynku i pominąć wszystkie te które skierowane są do użytku domowego. Taki sprzęt wykonany jest z innych materiałów, a na dodatek przy intensywnym użytkowaniu, nie wytrzyma dłużej niż rok. Inną sprawą jest jego siła ssania, którą docenia się przy sprzątaniu uporczywych zabrudzeń.

Jak przebiega proces bezwodnego mycia?

Kiedy mamy skompletowany już w całości sprzęt na jakim będzie działała nasza mobilna myjnia bezwodna, chciałbym przyjrzeć się samemu procesowi bezwodnego mycia. Typowe auto które klient oddaje nam do czyszczenia wymaga minimum godziny pracy, aby doprowadzić je do porządku.

Zazwyczaj jest to samochód z segmentu C (Opel Astra, Ford Focus). Najbardziej zabrudzonymi elementami są wlot powietrza z przodu auta, przednie nadkola oraz dach który, w wypadku kiedy samochód jest parkowany pod drzewami, potrafi zająć nam naprawdę sporo czasu.

Kiedy już przyjedziemy na nasze pierwsze zamówienie (zakładam, że praktykę odbyliśmy na swoim samochodzie i samochodach swoich przyjaciół), być może okaże się, że trafiliśmy na faktycznie „ciężki” egzemplarz.

Aby w miarę szybko uporać się z takimi samochodami na pierwsze zlecenia warto wziąć ze sobą kolegę albo wspólnika. Praca pójdzie szybciej, klient będzie zadowolony, a Ty zaczniesz zbierać prawdziwe doświadczenie w myciu.

Pamiętam, kiedy myłem swój pierwszy samochód, zajęło mi to ponad 2 godziny, a klient był już co nie co zaskoczony. Żeby tego uniknąć, dojść do wprawy, warto pierwsze zlecenia wykonywać co najmniej w dwie osoby.

Od czego rozpocząć mycie bezwodne auta?

Samo mycie radziłbym rozpocząć od dachu i systematycznie schodzić w dół. Jeżeli na masce znajdują się pozostałości po owadach, warto, zanim zaczniemy myć samochód spryskać je preparatem ułatwiającym późniejsze je usunięcie.

Zawsze przed rozpoczęciem właściwego mycia spróbuj obejść auto wokół aby zlokalizować najbardziej „zapalne” obszary. Potraktuj je wtedy odpowiednią chemią, ułatw sobie prace. Pamiętaj, że preparaty do bezwodnego mycia sprawdzają się świetnie na brudzie, ale już nie koniecznie tak szybko i łatwo usuwają zabrudzenia po komarach.

Po zneutralizowaniu tych punktów przystąp do właściwej pracy. Staraj się myć auto małymi partiami, pozwól preparatowi zwilżyć czyszczoną powierzchnie. Do pracy używaj bardziej dużych bawełnianych ściereczek (50x60cm) niż małych (30x30cm). Z czasem zauważysz, że większą ściereczkę trzeba rzadziej zmieniać, a to przy kilku zmianach daje nam oszczędności w czasie mycia auta, nawet do 15min!

Co zostawić na koniec mycia?

Na sam koniec zostaw sobie felgi i wykorzystaj zużyte już ściereczki. Nie oszczędzaj na zmianie ścierek. To pozorna oszczędność. Czystą ściereczką umyjesz samochód szybciej, ponieważ nie dopuszczasz do rozmazywania brudu, kiedy jej chłonność została już wyczerpana.

Pamiętaj, tak naprawdę zarabiasz na czasie wykonania usługi, a nie na oszczędności w użyciu ścierek lub preparatu. Owszem pierwsze próby bezwodnego mycia sprawiły, że zużyłeś więcej płynu niż planowałeś, ale nie martw się, to jest normalne. 

Z czasem wszystko wróci do normy. Urządzeniem które, jest wykorzystywane do bezwodnego mycia i które jest pomocne w radzeniu sobie z dużą ilością zabrudzeń jest kompresor powietrza z pistoletem.

Zazwyczaj jednak z uwagi na swoją wielkość wykorzystywane one są w bezwodnych myjniach stacjonarnych. Urządzenie takie pomaga usunąć piasek i błoto, przygotować podkład pod preparaty do bezwodnego mycia. 

Podsumowując, oto list sprzętu który będzie nam potrzeby aby otworzyć mobilną myjnię bezwodną:

 •     samochód użytkowy
 •     agregat prądotwórczy
 •     odkurzacz ekstrakcyjny do prania tapicerek
 •     odkurzacz na sucho/mokro
 •     przenośny kompresor powietrza
 •     kosmetyki (zostaną omówione dalej)
 •     preparaty do bezwodnego mycia

Lista ta pokrywa się z listą zakupów w przypadku bezwodnej myjni stacjonarnej z tą różnicą, że nie potrzebujesz kupować samochodu.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Wszelki sprzęt do otworzenia własnej myjni bezwodnej możesz zamówić na mojej stronie internetowej Multi-Matic.pl. Zapraszam do składania zamówień. Z chęcią doradzę przy doborze odpowiednich produktów.

urządzenia czyszczące multimatic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *