Polerka „froterka” do podłóg – jak wybrać dobrą maszynę? [PORADNIK]

W tym artykule przeczytasz

Różnica między polerką, a froterką nie zawsze jest jasna i oczywista. Są to pojęcia używane naprzemiennie, dotyczą tego samego obszaru, urządzenia również na pierwszy rzut oka działają podobnie. Jeżeli stoicie przed wyborem urządzenia do polerowania podłóg, ten artykuł spróbuje pomóc Wam w wyborze prawidłowego urządzenia, a także nakreślić subtelną różnicę między polerką, a froterką. Zapraszam do lektury.

Co to jest polerka do podłóg?

Polerka do podłóg to wysokoobrotowe narzędzie do nadawania połysku materiałowi, z których podłogi zostały wykonane. Mogę to być zarówno materiały sztuczne (typu linoleum), jak i naturalne (typu marmur).

Polerowanie nie tylko pozwala na zachowanie ładnego wyglądu podłogi, ale także przedłuża jej żywotność, dzięki możliwości położenia powłok ochronnych. Polerowanie niweluje, rysy i zadrapania. Sprawia, że froterki do podłóg stają niezbędne dla tych miejsc w których liczy się estetyka i trwałość.

polerowanie froterowanie podłogi gresowej

Dlaczego polerowanie jest ważne dla podłogi?

Polerowanie podłóg froterką wysokoobrotową np. Nilfisk BU 500 sprawia, że użyty do wyrównania nierówności polimer roztapia się pod wpływem wysokiej temperatury i wypełnia zarysowania powstałe podczas jej użytkowania.

Obroty polerki, której talerz obraca się z prędkością powyżej 1000 obr/min powodują rozgrzanie preparatu do konserwacji podłóg, który ładnie się rozpływa. Przed rozpoczęciem froterowania podłogi, warto poświęcić chwilę i sprawdzić, z jakim materiałem mamy do czynienia. Popularne, np. w szpitalach wykładziny PCV mogą zacząć przypalać się, tworząc nieestetyczne kręgi, jeśli zbyt długo będziemy trzymali urządzenie w jednym miejscu.

[wp_ad_camp_1]

Jak działa polerka „froterka”?

Polerka działa dzięki mocnemu silnikowi i wysokiemu przenoszeniu obrotów. W sensie technicznym froterki są bardzo podobne do szorowarki do podłóg, ale z racji prędkości obrotów talerza, mają możliwość wypolerowania czyszczonych podłóg.

Maszyna do polerowania marmuru taka jak Viper DR 1500 H jest idealnym wyborem dla hoteli, które mają reprezentacyjne hole, wykonane z tego kamienia. Idealnie spoleruje nierówności i da połysk, który docenią klienci.

Jak często używać froterki?

Froterka do gresu powinna być używana w miarę jego matowienia i konieczności wyrównania jego powierzchni. Czynność tą można powtarzać w interwałach miesięcznych lub kwartalnych. W przypadku gresu, zanim położymy warstwę ochronną, być może trzeba będzie zedrzeć starą powłokę ochronną.

Aby użycie polerki miało sens, trzeba regularnie czyścić podłogę za pomocą maszyny do czyszczenia podłóg, czyli automatów szorująco – zbierających.

Jak wybrać dobrą polerkę?

Wybór dobrej polerki należy zacząć od określenia swoich potrzeb. Jeżeli prowadzimy duży obiekt, w którym ważna jest nie tylko czystość, ale też i dobra prezentacja – należy postawić na polerkę wysokoobrotową.

Na rynku dostępne jest urządzenie dwubiegowe z funkcją froterowania (szorowarki dwubiegowe np. Viper DS 350 ),  ale nie zastąpią one polerki wysokoobrotowej, jeżeli mamy duże przestrzenie.

Froterki przeznaczone są raczej na małe, miejscowe usuwanie zmatowień, niż na profesjonalne polerowanie podłóg.

Jeżeli więc określimy nasze potrzeby jako wymagające użycia urządzenia o wysokich obrotach, wtedy skupmy się na prawdziwych polerkach.

Ceny dobrych polerek oscylują w granicach 4000 zł netto, co nie jest dużym wydatkiem porównując do efektu jaki zapewniają te maszyny czyszczące.

Polerki Nilfisk oferowane przez Multimatic

Multimatic oferuje polerki produkowane przez Nilfisk i Viper. Są to bliźniacze urządzenia, które zapewniają podobne parametry pracy i tą samą, wysoką jakość.

[show_products product=”790, 2784″]

Porównanie polerki Viper DR 1500H i Nilfisk BU500

Viper DR 1500H

Nilfisk BU500

Moc znamionowa

1200W

1100W

Długość przewodu

15 m

15m

Prędkość szczotki

1500 obr./min.

1500 obr./min

Ciężar

39kg

41kg

Średnica pada

510 mm

510 mm

Szerokość czyszczenia

510mm

510mm

 Cena katalogowa

4290zł netto

5605zł netto

5/5 - (2 votes)

urządzenia czyszczące multi-matic.pl

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czysczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?

Picture of Robert Szacherski
Robert Szacherski

Od 15 lat, codziennie od poniedziałku do piątku, zajmuję się doborem maszyn czyszczących. Kto wie, może i Tobie pomogę?
+48 508 017 831
Zobacz także: