Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2018-07-24 brudna linia produkcyjna

Czyszczenie linii produkcyjnych w zakładach spożywczych

Czy wiesz, jak wygląda typowe mycie, czyszczenie i dezynfekcja linii produkcyjnej w zakładach spożywczych? Do tej pory cały proces czyszczenia odbywa się głównie ręcznie lub poprzez systemy mycia wodnego. Automatyzacja mycia tych linii sprawia wiele trudności z kilku powodów, ale myślę że najważniejsze z nich, to krótkie przerwy technologiczne, które można poświęcić na ich konserwacje, uciążliwość demontażu (lub praktyczny brak takiej możliwości) oraz rodzaj zabrudzenia, którym jest przeważnie tłuszcz. 

Ten 37 sekundowy film pokazuje, jak należy czyścić linię produkcyjną.

Wyczyść linię produkcyjną, aby zachować jakość maszyny

Typowa, spożywcza firma produkcyjna bardzo dba o jakość swoich produktów, a co za tym idzie o czystość na halach i mycie swoich maszyn produkcyjnych.

Gotowy produkt, na źle wyczyszczonej taśmie przenośnikowej (podajnikowej), może tracić swój pierwotny charakter, przykładowo przez nie domyte podłoże, może za mocno się przypalać, przywierać, ślizgać się, tworzyć zatory, powodując w ten sposób blokady ruchu i konieczność wstrzymania procesu produkcyjnego w celu eliminacji problemu.

zabrudzona linia produkcyjnaTo wszystko zabiera czas, a jak wiadomo, czas to pieniądz.

Ludzie odpowiedzialni za utrzymanie płynności produkcji doskonale radzą sobie, ale też szukają nowych rozwiązań, które ułatwiłoby czyszczenie i konserwację linii produkcyjnych. 

Długości taśm przenośnikowych są różne, co dodatkowo komplikuje ich czyszczenie, bo jak ściągnąć do mycia taśmę o długości kilkudziesięciu metrów?  

Moje doświadczenia z myciem linii produkcyjnych są takie, że zazwyczaj co jakiś czas, kilka Pań, które są uzbrojone w chemikalia i szmatki odrywa się od swoich zajęć, by doprowadzić linię do stanu używalności.

Zazwyczaj dzieje się to w momencie, kiedy problemy są już na tyle duże, że dalej nie da się ignorować problemu. Zaniechania doprowadzają w końcu do obniżenia jakości produktu, a na to żaden dział kontroli jakości nie może sobie pozwolić.

Prymitywne rozwiązania czyszczące linie produkcyjne  

Oczywiście firmy posiadają systemy do mycia taśm oparte na rozwiązaniach wysokociśnieniowych, szczotkach, skrobakach itp. Systemy te w swoim założeniu mają być odpowiedzialne za bieżące mycie, bez przerywania produkcji.

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że są one bezużyteczne, bo spełniają swoje zadanie.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Często bywa tak, że pomimo mycia i konserwacji, na taśmie dalej można znaleźć resztki osadów tłuszczowych albo pozostałości wsadu.

Skrobaki i szczotki – czy warto stosować?

Stanowiska czyszczące linie do wypieku zazwyczaj wyposażone są w szczotkowe rozwiązania. Są to dość specyficzne rozwiązania, bowiem dotyczą linii blaszanych, gdzie o przypalenie nie trudno.

Z założenia szczotka mocowana jest na mocnym silniku i ma za zadanie zdrapywanie takich przypaleń.

Problem polega na tym, że są one już za zwyczaj tak mocne, że nie daje ona rady. Szczotki zazwyczaj wykonane są ze sztywnego, nylonowego włosia, które nie jest dostatecznie agresywne. Brak jakiegokolwiek nawilżenia takich zabrudzeń, tylko pogłębia problem. 

stanowiska mycia linii produkcyjnej - szczotki

Podobnie, choć moim zdaniem trochę korzystniej wygląd sytuacja w przypadku użycia skrobaków i systemu ciśnieniowego.

Skrobak zazwyczaj pełni wtedy rolę bufora, a za dokładne domywanie odpowiedzialny jest system wody pod wysokim ciśnieniem. Taka kombinacja, jak już pisałem, moim zdaniem jest o wiele lepsza, choćby z tej przyczyny, że dwa czynniki oddziaływają na mytą powierzchnię, co samo w sobie jest korzystniejsze. 

skrobak i mycie wodne linii produkcyjnej 

Mycie parowe linii produkcyjnych i taśm transportowych

Parowe mycie i dezynfekcja linii produkcyjnych najlepiej sprawdza się na taśmach płaskich, niezależnie od materiałów z jakich zostały wykonane. Producenci taśm często w katalogach, podają maksymalne temperatury w jakich mogą one pracować, ale przy myciu parą czas oddziaływania na powierzchnię jest tak krótki, że nie ma niebezpieczeństwa przekroczenia narzuconych norm.  

Wybór odpowiedniej parownicy do mycia przenośników taśmowych ma duże znaczenie.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

W rozwiązaniach przemysłowych zawsze poruszamy się w obszarze maszyn o zasilaniu trójfazowym o dużym wydatku pary wodnej, który będzie wystarczał do ciągłego mycia. Myjki te wyposażane są w system ciągłego, automatycznego napełniania wodą, a oprócz tego mają możliwość odprowadzania nieczystości do przemysłowego odkurzacza, skąd zostają zabierane przez pracowników. 

Zamów parownice do czyszczenia linii produkcyjnych

Najczęściej wybieranymi parownicami do mycia taśm transportowych są trzy myjki parowe:

Wideo prezentacja parownicy przemysłowej podczas mycia linii produkcyjnej.

Powyższe myjki możesz zamówić na naszej stronie Multi-Matic.pl. Napisz maila lub zadzwoń.

urządzenia czyszczące multimatic

Maszyny posiadają:

  • obudowę ze stali nierdzewnej
  • możliwość pracy ciągłej
  • elektroniczny panel sterowania
  • możliwość podłączenie odkurzacz
  • możliwość podpięcia na stałe pod wodę
  • mocy bojler

Głowica myjąca i odkurzacz do zbierania zanieczyszczeń

Listwa myjąca do taśm transportowychGłównym elementem myjąco – zbierającym instalowanym do linii produkcyjnej jest głowica myjąca. Jest ona instalowana do ramy przenośnika taśmowego i produkowana pod konkretne zamówienie klienta. 

Głowica ta może być instalowana zarówno nad jak i pod pasem transportowym, ważne aby dało radę wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na jej instalację. Dodatkowe miejsce trzeba znaleźć na tackę zbierające drobiny wody w przypadku jest montażu od dołu systemu.

Odkurzacz przemysłowy TecnovapCały system musi być tak zamocowany, aby silikonowe gumy które dolegają do taśmy były równo. Wtedy pas pozostaje całkowicie suchy i wolny od zanieczyszczeń.

A gdzie wtedy powędrują zanieczyszczenia?

Zanieczyszczenia finalnie znajdą się w bębnie odkurzacza. Należy pamiętać, że odkurzacz przy systemie myjącym spełnia bardzo ważną rolę bowiem od niego zależy siła odciągu.

Nie ma sensu instalowanie słabych, jednofazowych odkurzaczy bowiem cały proces mycia nie zostanie zamknięty. Dlatego polecam najbardziej, duże przemysłowe odkurzacze na 400V lub mocne myjki ze zintegrowanymi turbinami ssącymi, również na siłę. 

Jeżeli masz pytania odnośnie swojej linii i potrzebujesz pomocy, proszę o kontakt. Postaram się pomóc i doradzić.

Więcej o myciu linii produkcyjnych i przenośników taśmowych:

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *