Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2018-07-21 konserwacja maszyn

Konserwacja maszyn i urządzeń przemysłowych

W działalności każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego konserwacja maszyn, urządzeń, linii technologicznych oraz prawidłowe ich czyszczenie
jest jednym z bardzo ważnych aspektów dla bezawaryjnej i wydajnej pracy. Konserwacja maszyn przemysłowych powinna być prowadzona
zgodnie z zaleceniami producenta pod względem dokładności w czyszczeniu wszystkich podzespołów, a także przestrzegania terminów zawartych w instrukcji obsługi, co w prosty sposób przekłada się na zapobieganie szybszemu zużywaniu się oraz niespodziewanym awariom.

Utrzymanie sprawności urządzeń poprzez przeglądy oraz usuwanie zanieczyszczeń ma także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników, którzy je obsługują.

Definicja konserwacji maszyn

Wszystkie urządzenia i maszyny pracujące w ruchu ciągłym, czy też okresowym podlegają czyszczeniu oraz konserwacjom zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi i zaleceniach gwarancyjnych.

Konserwacja maszyn przemysłowych polega na cyklicznym przeglądzie stanu technicznego oraz gruntownym oczyszczeniu z wszelkich zalegających pozostałości. Te czynności mają na celu zapewnienie jak najdłuższej i bezproblemowej pracy urządzeń.

Odbywa się to za pomocą różnych metod, jednak jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych jest używanie myjki parowej, która szybko i efektywnie usuwa wszelkie nawet najtrudniejsze zabrudzenia przemysłowe.

Podstawowe zasady konserwacji maszyn

Wszystkie części i podzespoły maszyn, które ulegają zanieczyszczeniom podczas pracy powinny być udostępnione do procesu mycia w taki sposób, aby urządzenie czyszczące mogło dokładnie odtłuścić, zdezynfekować, usunąć pozostałości po produkcji, a także ewentualne ślady rdzy.

Na czas przeprowadzania czynności konserwacyjnych należy odłączyć maszyny od źródła energii.

Wszystkie zalegające zbędne substancje usuwa się z mechanizmów maszyn przemysłowych, ponieważ z czasem negatywnie wpływają na wydajność pracy, a poza tym mogą powodować nagłe i kosztowne do naprawy awarie.

Po zakończeniu procesu mycia pozostaje już tylko zakonserwować części odpowiednimi środkami.

Oczyszczanie maszyn i urządzeń z zanieczyszczeń

Procesy czyszczenia maszyn i urządzeń w przemyśle odbywają na różne sposoby. Do niedawna robiono to po prostu rękami pracowników, przy użyciu rozpuszczalników, czyściwa i innych popularnych, aczkolwiek chałupniczych środków. Więcej o tym pisaliśmy w artykule na temat czyszczenia linii produkcyjnych.

Wydawało się, że metoda ręcznego mycia konserwuje części maszyn w sposób zadowalający, ponieważ na pierwszy rzut oka maszyna była czysta.

Jednak do trudniej dostępnych miejsc, zakamarków i porów nie można było dotrzeć, a to sprawiało, że czynności mycia i czyszczenia właściwie mijały się z celem, zabierając jednocześnie dużą ilość czasu i powodując kosztowne przestoje.

Efektywny i szybki sposób konserwacji z myjką parową

Konserwacja maszyn produkcyjnych powinna być maksymalnie efektywna oraz nie powodować zbyt długich przestojów. Przedłużająca się konserwacja maszyn cnc przy użyciu prowizorycznych sposobów jest niepotrzebnym generowaniem strat dla przedsiębiorstwa, dlatego lepszym rozwiązaniem jest czyszczenie ich za pomocą szybkiej i efektywnej myjki parowej, tzw. parownicy.

To nowoczesne i wydajne urządzenie gruntownie oczyszcza z pozostałości poprodukcyjnych, a także z rdzy, smarów i innych substancji zagrażających sprawności linii technologicznych, nawet w miejscach trudno dostępnych, a co najważniejsze skraca do niezbędnego minimum proces konserwacji.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

myjnie parowe w przemyśle spożywczym

Jakie maszyny przemysłowe można czyścić parownicą?

Praktycznie nie ma ograniczeń co do używania myjki parowej do procesów konserwacji.

Przeciwnie, urządzenie emitujące parę o wysokiej temperaturze oprócz gruntownego czyszczenia również doskonale dezynfekuje, dlatego może być używane zarówno w przemyśle ciężkim, spożywczym, jak i w farmacji czy gastronomii. 

Dowiedz się, jakie jest zastosowanie myjek parowych?

Parownice można wykorzystać także do konserwacji zabytków.

Parownica działa na zasadzie wytwarzania naturalnej pary wodnej, bez zastosowania szkodliwych środków chemicznych i dzięki temu konserwuje części maszyn w każdej gałęzi przemysłu.

Parowe czyszczenie myjką krok po kroku

W zasadzie bez konieczności rozkręcania poszczególnych urządzeń na części pierwsze można wyczyścić każde z nich bardzo dokładnie. Myjki parowe posiadają końcówki, które mogą być wprowadzone w każdy otwór w maszynach, często bez potrzeby zdejmowania ażurowych pokryw.

Wytwarzana przez urządzenie sucha para pod ciśnieniem i o wysokiej temperaturze dociera nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc, powodując
rozpuszczenie wszelkich zabrudzeń.

Zanieczyszczenia zostają skutecznie usunięte, a powierzchnie maszyn pozostają dokładnie wyczyszczone oraz zdezynfekowane. Cały proces mycia jest o wiele krótszy niż przy innych, bardziej tradycyjnych metodach, a co również bardzo istotne jest on ekologiczny, ponieważ nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków chemicznych.

Gdzie kupić parownice do czyszczenia urządzeń przemysłowych?

Wiele cennych wskazówek oraz pomoc w doborze najlepszej parownicy uzyskać można w naszej firmie Multi-Matic.pl.

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

urządzenia czyszczące multimatic

Oferowane myjki przemysłowe pochodzą od światowego lidera w produkcji tego typu maszyn czyszczących. Kompetentna i doskonale przeszkolona obsługa klienta po uwzględnieniu wszystkich wymagań i warunków do jakich myjka parowa jest przeznaczona pomoże wybrać odpowiednie urządzenie, które w stu procentach sprawdzi się w danej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *