Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2012-05-05 Bojlery tecnovap

Budowa parownicy przemysłowej Tecnovap

Na początku lat 80-tych kotły były wytwarzane z aluminium. Utrzymanie szczelności oraz odpowiedniego ciśnienia było możliwe dzięki stosowaniu NBR (kauczuk-butadienowo-akrylonitrylowy) lub uszczelnianiu silikonem (rys. 1 2). Początkowo element grzewczy był zanurzany w wodzie i był zagrożony korozją elektrolityczną przez co zaniechano tego rozwiązania (rys. 3 4).

Rok 1985 to początek ery kotłów ze stali nierdzewnej; element grzewczy przyspawany jest bezpośrednio do dolnej partii kotła (rys. 5 6 7), a całość jest przyspawana do górnej partii kotła przy pomocy techniki spawania MIG. Konsekwencją stosowania takiej technologii jest to, że w przypadku awarii elementu grzewczego konieczna jest wymiana całego kotła.

Historia profesjonalnych technologii parowych dowodzi, że maksymalne, zalecane obciążenie elementu grzewczego powinno mieścić się w zakresie 6 W/cm² -9 W/cm². Dlatego konieczne było zwiększenie rozmiaru elementu grzewczego (rys. 11) w celu poprawy jego funkcjonalności. W konsekwencji tego działania konieczne stało się też zwiększenie wymiarów samego kotła przez co czas rozgrzewania i tworzenia pary wydłużał się (kotły o niskiej wydajności).

Inną dzisiejszą popularną techniką pozwalającą na wytwarzanie dużej ilości pary (od 4500W do 7000W) jest stosowanie kilku mniejszych kotłów (rys. 10) połączonych ze sobą hydraulicznie i elektronicznie przez co są wyposażone w bardziej złożone podzespoły i działają w bardziej złożony sposób.

Galeria zdjęć bojlerów parownic przemysłowych Tecnovap

Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

urządzenia czyszczące multimatic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *