Multimatic,

Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn +48 508 017 831
10 lat doświadczenia 98% → pozytywne opinie Szybka dostawa maszyn
2018-04-07 Mobilne myjnie parowe jako pomysł na biznes

Mobilne myjnie parowe – jaka bariera wejścia?

Większość osób, które czyta teraz ten poradnik albo myślała kiedyś nad założeniem swojej myjni albo szuka pomysłu na biznes który nie został jeszcze spopularyzowany, i którego koszty wejścia kształtują się od 5 do 40 tys. złotych. Założenie tradycyjnej myjni ręcznej wiąże się z wydatkami min. 90 tys. złotych, długimi staraniami o pozwolenia, koniecznością budowy infrastruktury (co wiąże na długie lata z wybraną lokalizacją).

Koszt założenia popularnych dziś myjni bezdotykowych to koszt rzędu 500tys. złotych, i jeszcze dłuższe procedury oraz wydatek związany z kupnem gruntów. Tak naprawdę więc marzenia o własnej myjni dla przeciętnego Kowalskiego już w początkowym etapie spalają na przysłowiowej panewce. Dlatego myjnie EKO jawią się jako antidotum na dotychczasowy brak kapitału. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Zacznijmy więc od odpowiedzi, czy biznes związany z myjnią samochodową jest aby na pewno dobrym pomysłem?

Schemat podziału myjni samochodowych parowych i tradycyjnych

rodzaje myjni samochodowych ciśnieniowych i parowych 

Od kiedy w roku 1989 Polska stała się wolnym gospodarczo krajem import samochodów z Europy Zachodniej rośnie wolniej lub szybciej, lecz nie przerwanie. Obserwowane są oczywiście wahania koniunkturalne, spowodowane dekoniunkturą czy zmieniającymi się regulacjami prawnymi, ale jedno nie ulega wątpliwości. Ilość samochodów na polskim rynku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców zaczyna się zrównywać ze średnią europejską.

Wciąż co prawda przeważają samochody powyżej 7 lat, nie zmienia to jednak faktu, iż cała branża motoryzacyjna ma i będzie miała co robić, nie wyłączając z tego myjni. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej na polski rynek sprowadzonych zostało 5,5mln samochodów nie wliczając w to samochodów nowych kupowanych w polskich oddziałach dealerskich. Te cyfry muszą robić wrażenie.  Społeczeństwo ogółem ciągle się bogaci, wygląda więc na to, że inwestycja w myjnię będzie dobrym biznesem.

Przyjrzyjmy się zatem samemu procesowi zakładania myjni, na początku tej tradycyjnej ręcznej, potem Myjni Mobilnej lub stacjonarnej EKO. Dzwoniąc do Wydziału Środowiska, zapewne w każdym mieście otrzymamy ten sam następujący schemat:

Proces zakładania myjni samochodowej:

  • wybór lokalizacji
  • sprawdzenie lokalizacji w planie zagospodarowania przestrzennego pod kątem dopuszczenia powstania myjni na wybranym terenie
  • kontakt z lokalną firmą wodociągową. Uzgodnienie szczegółów dotyczących składu odbieranych zanieczyszczeń oraz  wymaganych urządzeń oczyszczających ścieki.
  • podpisanie umowy z wodociągami
  • zgłoszenie do wydziału Środowiska
  • oczekiwania na decyzję + opłaty
  • rozpoczęcie prac adaptacyjnych
  • start

Proces zakładania parowej myjni mobilnej lub stacjonarnej

  • wybór lokalizacji (potwierdzony w planie zagospodarowania przestrzennego) lub zakup samochodu dostawczego
  • zakup urządzeń i chemii
  • podpisanie umowy z firmą piorącą ścierki bawełniane (mikrofibry)
  • start
Potrzebujesz solidnej maszyny czyszczącej?
Przejdź do formularza kontaktowego. Pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie czyszczące
dla Twojej firmy.

Oczywiście już na pierwszy rzut oka widać różnicę w stopniu trudności otworzenia myjni tradycyjnej i ekologicznej. Nie da się ukryć, iż szczególnie przy zakładaniu myjni bezwodnych proces ten jest jeszcze krótszy, bowiem nie ma potrzeby dogłębnej analizy oferowanych przez rynek urządzeń (omówione one zostaną w osobnym rozdziale), a wybór pomiędzy preparatami do bezwodnego mycia ogranicza się zazwyczaj do porównania cena/jakość (dostępne preparaty do mycia bezwodnego porównamy w dalszej części).

W tym miejscu zachęcam wszystkich potencjalnych zainteresowanych do odpowiedzi na pytanie jaką formę przyjmie nasza nowa firma, czy będzie to:

  • zakup działającej już na rynku firmy wraz z bazą klientów
  • wykup licencji franczyzowej
  • założenie nowej firmy od podstaw

Odpowiedź na te pytanie ułatwi określenie niezbędnego poziomu inwestycji, a co za tym idzie pozwoli na określeniu tempa jej zwrotu. Jeżeli zdecydujemy się na konkretną formę działalności, naszym kolejnym krokiem powinno być napisanie biznes planu.

urządzenia czyszczące multimatic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *