Parownice

PAROWNICE. Gdzie je wykorzystać? Przewodnik po urządzeniach parowych, myjkach i myjniach parowych.

Parownice to maszyny czyszczące, których siła mycia i skuteczność została oparta o naturalny, dostępny wszędzie pierwiastek jakim jest  woda. Zasada działania parownicy jest prosta. Woda, nalewana jest do zasobnika wody lub samego bojlera (w najprostszych wersjach parownic) a następnie podgrzewana za pomocą:

 1. Grzałek elektrycznych
 2. Palnika

 

Źródło ogrzewania wody i tworzenia pary, mówi nam o klasyfikacji parownic:

 1. Parownice elektryczne
 2. Parownice spalinowe
 3. Parownice gazowe

Parownice spalinowe i gazowe działają na zasadzie pieców, instalowanych w domach do ogrzewania wody. Źródłem ich zasilania jest albo gaz ziemny albo ropa naftowa. Proces spalania paliwa, przeprowadzany jest za pomocą palnika, którego płomień ogrzewa bojler urządzenia parowego.

 

 zdj. bojler parownicy Tecnovap

Trochę inaczej proces powstawania pary wodnej wygląda w myjniach parowych elektrycznych. Tu źródłem ciepła jest grzałka elektryczna, która w zależności od jej konstrukcji wykorzystuje prąd:

 1. jednofazowy
 2. trójfazowy

Grzałka w takiej parownicy, wkręcona jest bezpośrednio do bojlera (kotła parowego), a ilość grzałek w bojlerze zazwyczaj determinuje moc samego urządzenia. Im więcej grzałek, tym większa moc a tym samym wydatek pary w kg/h. Zazwyczaj w myjniach parowych zasilanych prądem jednofazowym jest tylko jedna grzałka, bowiem zwykłe zabezpieczenia na gniazdach jednofazowych w domach, zakładach pracy czy biurach nie przekraczają 16A a i sama instalacja przy wyższych mocach zacznie się przegrzewać. 

Inaczej ma się sprawa przy wykorzystanie prądu trójfazowego. Tu praktycznie ograniczeniem jest wielkość doprowadzonego łącza i możliwości techniczne samej parownicy. Dlatego też urządzenia parowe, zasilane prądem trójfazowym często wykorzystywane są przez zakłady przemysłowe i produkcyjne. Trójfazowe myjnie elektryczne gotowe są do największych wyzwań.

 • Parownice jednofazowe Tecnovap, charakteryzują się wydatkiem pary: od 1,5kg/h do 5,9kg/h pary 
 • Parownice trójfazowe Tecnovap,  charakteryzują się wydatkiem pary: od 5,9kg/h do 60kg/h pary 

 

ROZWIĄZANIA TECHNICZNE WYKORZYSTYWANE W PAROWNICACH TECNOVAP

 

        

 

 

 • automatyczne napełnianie bojlera parownicy
 • natrysk gorącej wody z parą
 • natrysk detergentu z parą
 • podłączenie do bieżącej wody
 • regulacja mocy

 

BUDOWA PAROWNICY NA PRZYKŁADZIE PRZEMYSŁOWEJ MYJNI STEAM BOX INDUSTRIAL 

 

 

 1. Włącznik/ Regulator mocy
 2. True Temp Technology/ Stała wysoka temperatura
 3. Panel sterujący (informuje o): temperaturze, ciśnieniu, licznik godzin pracy, informacja "CALC" (odkamienienie)
 4. Rama: Stal nierdzewna AISI 304
 5. Technologia Tecnovap: bojler ze stali nierdzewnej AISI 304, spawany TIG, sucha para
 6. Multi-Safe Protection System - Totalna ochrona
 7. Wymienne grzałki 28W/cm2
 8. Pompa detergentu
 9. Pompa wody
 10. Natrysk gorącej wody
 11. Elektrozawór pary
 12. Zbiornik detergentu
 13. Zbiornik wody

 

TECHNOLOGIA TRUE TEMP (AUTOMATYCZNY SYSTEM NAPEŁNIANIA BOJLERA)

 

 

 1. Elektromagnetyczny system kontroli poziomu wody
 2. Pompa wody (uzupełnia niedobór wody w kotle)
 3. Zawór jednokierunkowy (nie pozwala na cofnięcie się wody z kotła do zbiornika)
 4. True Temp Technology (pływak)
 5. Elektrozawór
 6. Bojler
 7. Grzałka

System kontroli wody jest głównym elementem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia wyposażonego w miernik poziomu wody. Opatentowany przez Tecnovap system instalowany jest we wszystkich generatorach pary niezależenie od myjki.  Technologia ta jest najbardziej rzetelną na  świecie, z racji swej efektywności.

 

SYSTEM FILTRACJI WODNEJ W ODKURZACZACH PAROWYCH

 

 

 1. Miejsce na filtr/ Wylot powietrza
 2. Filtr HEPA
 3. Odkurzacz na sucho/mokro
 4. Wąż parowo - ekstrakcyjny
 5. Wąż parowy
 6. Bojler
 7. Filtr wodny z separatorem

 

TYPY PANELI STERUJĄCYCH W NASZYCH PAROWNICACH

 

 

 

Korzyści z czyszczenia parą wodną w Twoim biznesie i domu:

 • Czyszczenie wolne od chemii - wyeliminowanie chemii z czyszczenia czyni Twój dom bezpieczniejszy zarówno dla Ciebie jak i Twoich dzieci, ale też i zwierząt. W szczególności mycie podłóg gdzie, nie oszukujmy się, nasze pociechy spędzają najwięcej czasu, redukuje możliwość przenoszenia resztek chemii. Czy nie lepiej pozostawić kanapkę na blacie wyczyszczonym parą nie chemią? 
 • Skuteczność czyszczenia - choć nadal będziesz musiał użyć wysiłku, rezultaty po myciu parowym przewyższają tradycyjną "gąbkę i ścierkę". Odkąd parowa dezynfekcja w pomocą wysokiej temperatury i wilgoci zagościła w naszych domach i firmach, efekty są nieporównywalne z niczym co widziałeś wcześniej. Używaj parownic do czyszczenia łazienek, kuchni, blatów, płytek a nawet grila.
 • Oszczędność pieniędzy - używanie pary do czyszczenia pozwoli zrezygnować Ci z różnych środków chemicznych na co dzień promowanych w środkach masowego przekazu. Co możesz zastąpić parą? Podam Ci tylko kilka przykładów: płyn do mycia szyb, toalet, odtłuszczający, odkamieniający, mleczko do przypaleń i rusztów. Przestań używać rękawiczek i masek. Parownice to oszczędność.
 • Zdrowsze środowisko - nie mówimy tylko o tym, zewnętrznym, ale i tym wewnątrz Twojego domu. Bakterie, wirusy, pleśń może nie są wykrywalne ale potencjalnie mogę powodować podrażnienia, alergie i infekcję. Cząstki pary są tak gorące że nie tylko usuwają patogeny z porów i zagłębień. One je zabijają. Na śmierć;-)